'Antalya'da Taksi Pahalı' İmajının Nedeni İlçeler Arası Fiyat Farklılığı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'Antalya'da Taksi Pahalı' İmajının Nedeni İlçeler Arası Fiyat Farklılığı
ANTALYA Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, 'Antalya'da taksi pahalı' imajının ilçeler arası taksimetredeki fiyat farklılıklarından kaynaklandığını söyledi.

 

 

  


Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, yaklaşık 3 bin 750 taksinin olduğu Antalya'da sektörel sorunlara değindi. Alkan, gelen turistin havalimanından bindiği taksiyle, Kemer'den bindiği taksinin taksimetre fiyatlarında farklılık olduğunu, bu yüzden 'Antalya'da taksi pahalı' imajı oluştuğunu anlattı. Alkan, bunun nedeninin ise ilçeler arasındaki taksimetre fiyatlarındaki farklılık olduğunu söyledi.

'ÖZELLİKLE KEMER VE BELEK BİZİ ÇOK ETKİLİYOR'

Başkan Alkan, bazı ilçelerde ilçe merkez odaları olduğunu, bunların fiyat değerlendirmelerinde farklılık gösterdiğini söyledi. Alkan, “İlçeyle merkez arasında fiyat farklılıkları var. Oralarda iş az olduğu için bazı ilçe şoförler odası başkanlarımız, esnaftan gelen talep doğrultusunda taksimetre fiyatlarını biraz yüksek tutuyor. Özellikle Kemer, Belek bizi çok etkiliyor. 'Antalya'da taksi pahalı' imajının da böyle bir şeyden kaynaklandığını düşünüyorum" dedi.

BAŞLANGIÇ VE KM FİYATI DEĞİŞİYOR

Mehmet Ali Alkan, “Turist havalimanından Kemer'e veya Belek'e gidiyor. 10 km yol gittiyse 40 lira ediyor. Aynı turist dönüşte 10 km yol için 66 liraya yakın fiyat çıkıyor. Bu, ilçelerin başlangıç ve km başı fiyatının değişmesinden kaynaklanıyor. Bunu müşteriye açıklamakta zorlanıyoruz. Bizim merkez olarak fiyatları bu seviyeye çıkarma imkanımız yok. Müşteri kaybından dolayı biz de fiyatları artıramıyoruz. İlçelerle aradaki taksimetre fiyat farkından dolayı zaman zaman müşteriyle taksici arasında bu sıkıntıyı yaşıyoruz" diye konuştu.

İLÇELERE GÖRE TAKSİMETRE FİYATLARI

Antalya merkezindeki Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu ilçelerinde taksimetre açılış fiyatının 4 lira olduğunu belirten Alkan, “Bu ilçelerde kilometre başına 3 lira 60 kuruştan hesaplanıyor. Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Serik, Akseki, Gündoğmuş, İbradı, Korkuteli, Kemer, Kumluca, Elmalı, Finike, Kaş ve Demre'de ise taksimetre açılış fiyatı 5 lira 50 kuruş, km başına ise 6 liradan hesaplanıyor" dedi.

ALKAN, DİĞER İLLERİ KARŞILAŞTIRDI

Diğer illere göre taksimetre fiyatlarına değinen Mehmet Ali Alkan, “İzmir bizden pahalı. 2017 yılındaki fiyat listesini kullanan Ankara'da taksi ucuz. İstanbul'da taksi fiyatı ucuzdur. Çünkü İstanbul dünya şehri, orada müşteri sıkıntısı olmuyor. Hatta İstanbul'da müşteri beğenmeme sıkıntısı var. Ankara, İstanbul, Bursa ve Antalya'da taksimetre açılış fiyatı 4 lira iken, İzmir'de 3 lira 90 kuruş. Fakat km başı Ankara'da 3 lira, Bursa'da 3 lira 30 kuruş, İstanbul'da 2 lira 50 kuruş, Antalya'da 3 lira 60 kuruş ve İzmir'de 3 lira 70 kuruş" diye konuştu.

HERŞEY DAHİL SİSTEM ESNAFI ETKİLİYOR

Otellerdeki 'Herşey Dahil' sistemi eleştiren Mehmet Ali Alkan, şehir merkezine az gelen turistin esnafa pek katkı sunmadığını belirtti. Herşey dahil sistemin düzenlenmesi gerektiğini belirten Alkan, gelen turistin 24 saat otelden çıkmadığını bu yüzden de şehir merkezindeki esnafın beklentisini karşılamadığını söyledi. Alkan, "Gelen turistin birçoğu taksi kullanmıyor. Otellerde rent a car var, D2 belgeli araçlarımız var. Otelde dericinin, kuyumcunun, hamamcının arabası var. Hepsi taşıma yapıyor. Bunlardan kalırsa biz taksici olarak götürebiliyoruz. Geçmiş dönemlerde de gerekli çalışmaları yaptık. Önümüzdeki sezon için de Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'le görüşeceğiz. Sektörel sorunları masaya yatırıp değerlendireceğiz" diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Serik Avantajı KaptıÖnceki Haber

Serik Avantajı Kaptı

Minik Eller Gülen Yüzler ProjesiSonraki Haber

Minik Eller Gülen Yüzler Projesi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar