Antalya’nın ilk çocuk istismarıyla mücadele derneği Serik’te kuruldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Antalya’nın ilk çocuk istismarıyla mücadele derneği Serik’te kuruldu
Çocuk İstismarıyla Mücadele ve Çocuk Haklarını Koruma Derneği kısa adı “Çocukça” olan Antalya ilinin ilk Çocuk istismarıyla ilgili dernek Serik ilçesinde kuruldu.

Çocukça Derneği kurucuları Yönetim Kurulu Başkanı Av. Buğra Kağan OĞUZ, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Uzm. Klinik Psikolog Mehmet ARSEVEN, Dernek Genel Sekreteri Mustafa Uğur CAN, Dernek Saymanı Psikolog Funda OĞUZ, Kurucu Üye Uzm. Dr. Ümit ÖZKAN, Kurucu Üye Psikolog Ali ŞİMŞEK, Kurucu Üye Şaban GÜLLER isimlerden oluşan genç gönüllü kadro Boğazkent Mahallesinde bulunan Deniz Yıldızı Restaurant’ta ilçe protokolünün ve basının davetli olduğu tanışma toplantısı düzenledi.

 

Çocukça Derneğinin düzenlemiş olduğu toplantıya Kaymakam Haluk Şimşek, Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Ece, Emniyet Müdürü Ömer Zafer Karaaslan, Şoförler Odası Başkanı Sedat Karagöz, Serik ve Çevresi Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Gülaydın, Serik Baro Temsilcisi Av. Ayşe Çolpak,  Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz, Gençlik ve Spor Müdürü Mevlüt Özen, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Soner Kahya, Serik Karadenizliler Dernek Başkanı Av. Murat Tonbul katıldı.

Türkiye Psikiyatri Derneği yaptığı araştırmada, Türkiye’de istismara uğramış çocuk oranını yüzde 33 olarak tespit etti. Bu rakam, her 3 çocuktan biri demektir. Son 10 yılda sadece cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı ise 250 bin civarındadır. Antalya ise Türkiye'de 4. Sırada olduğunu ifade eden Çocukça Derneği Başkanı Av. Buğra Kağan Oğuz, Antalya'da bu zeminde kurulmuş faal dernek veya vakıf hiç yok. Buradaki çocuklara yardım eli uzatabilmek adına fedakâr ve branşında uzman gönüllü bir ekiple böyle bir dernek kurmaya karar verdiklerini söyledi.

Çocuk İstismarıyla Mücadele ve Çocuk Haklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Buğra Kağan Oğuz yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Çok değerli ve saygıdeğer protokol üyelerimiz ve basın mensuplarımız... Öncelikle bu davetimize bizleri kırmayıp geldiğiniz ve derneğimize olan desteklerinizi gösterdiğiniz için yönetim kurulum adına sizlere çok teşekkür ederim. Bugün burada olma sebebimiz, biliyorsunuz ki geleceğimiz olan çocuklarımız. Onları hayatlarındaki belki de en önemli tehlike ve tehditlerden korumak için kurulan derneğimiz neden kuruldu, nasıl kuruldu ve hedeflediğimiz çalışmalarımız nelerdir? Bunlar hakkında sizlere özet bir bilgi vermek istiyorum. Umarım düzenleyeceğimiz seminerlerimizde de sizleri yine aramızda görür ve daha kapsamlı bilgilerle karşınızda olma fırsatı yakalarız.

BİR YILLIK ÇABAMIZIN ESERİ “ÇOCUKÇA”

1 yıl önce baş koyduğumuz bu yola nasıl çıktınız derseniz, aslında herşey bir kaç çocuk istismarı dosyasına devlet tarafından avukat olarak atanmam ile başladı; ilk başlarda çocukların sorgu ve ifadelerine katıldığımızda anlatılanlar karşısında ne kadar etkilensemde meslek icabı bu tür vakalarla daha çok karşılaşacağımızı, profosyonel davranmamız gerektiğini, hayatta bunların ne yazık ki yaşanıyor olduğunu falan söyledik kendi kendimize. Fakat sonra vakaları gördükçe "olayları göre göre yapıcak bir şey yok demenin, sorumluluktan kurtulmak için kendimizi kandırmaktan başka birşey olmadığını aslında yapacak birşeylerin olduğunu" anladık.

5 ÇOCUKTAN 2’Sİ CİNSEL İSTİSMARA UĞRUYOR

Bu arada çocuk istismarı oranlarını araştırdık ve dünyada çok çarpıcı rakamlara ulaştık. Dünyada her 5 çocuktan 2 si yani 40'ı fiziksel, duygusal, yada cinsel istismara uğruyor veya ihmal ediliyor. Ve ne yazık ki uzmanlar cinsel istismar vakalarının ancak yüzde 15’inin adli mercilere intikal ettiğini söylüyor. Gerisinin üzeri bir şekilde kapatılıyor ve çocuklar yaşadıkları travmalarla kalıyor. Tabi bunlar ilerde çocukta mutlaka açığa çıkıyor ve ciddi sorunlar yaratıyor. Öyle ki; yapılan araştırmalara göre istismarcıların en az 50'si çocukluğunda istismara uğramış kişilerdir. Halbuki istismara uğrayan çocuk bunun akabinde psikolojik destek alsa, bu travmayı atlatması mümkün, fakat çoğu olayda çocuk hiçe sayılıp olayın bir şekilde üzeri kapatılmaya çalışıldığı için mağdur bir kez daha mağdur ediliyor. Çocuk istismarı konusunda ülkemiz ne yazık ki dünya'da 3. sırada. Türkiye Psikiyatri Derneği yaptığı araştırmada, ülkemizde, istismara uğramış çocuk oranını yüzde 33 olarak tespit etti. Bu rakam, her 3 çocuktan biri demektir. Son 10 yılda sadece cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı ise 250 bin civarındadır. Antalyamız ise Türkiye'de 4. sıradadır. Bu oranları verirken acaba dünyada oranlar ne diye baktığımızda ise sanmayın ki tablo bugün dünyanın önde gelen ülkeleri arasında sayılan Avrupa ülkelerinde veya Amerika'da çok iyi. Hayır, dünyada en çok çocuk istismarı içerikli yayın yapan internet sitesi Avrupa'da ve Hollanda bu konuda 1.sırada, ABD, Kanada, Fransa ve Rusya ise onun ardından geliyor. Dünya'da çocuk istismarı konusunda ilk 10'da ise başı Güney Afrika, Bangledeş gibi ülkeler çekerken ardından Türkiye, İngiltere, Amerika, Rusya ve Avustralya gibi ülkeler geliyor. Görüldüğü gibi bu suçun, bu pedofili olarak tanımlanan hastalığın ekonomi, refah seviyesi, okuryazarlık yani kısacası her anlamda gelişmişlik diye tabir edebileceğimiz olguyla hiçbir alakâsı yok. Bu tamamen üzerine eğilinmesi ve mücadele edilmesi gereken bir hastalıktır. Tabi biz bu araştırmaları yapıp kendimizde belli bir bilinç oluşunca ister istemez rahatsızlık duyduk.

 

ÇOCUK İSTİSMARIYLA İLGİLİ TÜRKİYE’DE FAAL İKİ DERNEK VAR

Milli Eğitim ile Sosyal Politikalar ile konuyu görüştük fakat devletin de bu konuda özverili olmasına rağmen, çeşitli çalışmalar yürütüyor olmasına rağmen bu işin sivil ayağı olmadan başarı olamayacağı yanıtını aldık. Türkiye'de bu alanda kurulmuş olan vakıf ve dernekleri araştırdığımızda ise sayı bir elin parmaklarını geçmiyordu, Antalya'da ise kurulumuş faal dernek veya vakıf hiç yok. Türkiye'de tespit edebildiğimiz kadarıyla bu konuda aktif çalışan sadece iki dernek var. Biz bu derneklere ulaştık bütün masrafları tarafımızdan karşılanmak üzere Antalya'ya ya da yardım eli uzatmalarını talep ettik. Ancak buraya yardım eli uzatmalarının mümkün olmadığını zira çok yoğun çalıştıklarını, kendi illerindeki talepleri dahi karşılayamadıklarını söylediler. Tabi ilk başta onlara biraz gücenmedik değil, fakat şimdi işin içine girince gerçekten haklı olduklarını biz de anladık. Derken baktık ki bize yardım edebilecek kimse yok, bizim elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Ve bugün kurucularımız arasında olan kişilerin hepsine hayalimizi anlattığımızda bizden daha hevesli olarak karşılık vermeleri, bize derneğimize daha da fazla güç kattı. Bu alanda yaptığımız araştırmalar, başlangıç deneyimi kazanma, dernek kurucu kadrosunu oluşturma, sponsorlar belirleme faaliyet alanları ve okullarını belirleme ve anlaşma yapma, kısacası zemin etüdü çabalarımız tam olarak 1 yıl sürdü.

ÇOCUK HERŞEYDİR, ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİMİZDİR

Çocuklar kötülük nedir bilmez, onlar doğaldır, saftır yani aslında saf olan herşey çocukçadır diyerek geçen yıl bu zamanlar çıktığımız yolda işte bugün tam olarak karşınızdayız. Ki burda şunu da ifade etmem gerekir bu uğurda sadece biz emek harcamadık, bu süreçte çok ciddi sponsor desteği gördük ve görmeye devam ediyoruz, bu proje yalnızca şuan burada bulunan kurucularla hayata geçmedi, sağolsunlar varolsunlar arkamızda maddi ve manevi olarak duran onlarca kişi var. Tek temennimiz ise bunca emeğe karşılık bir, evet sadece bir çocuğumuza bile faydamız olsa bu bize yeter. Umarız ki daha büyük kitlelere ulaşır, çok daha fazla aileye ve çocuğa faydalı oluruz. Umarız, düzenleyeceğimiz sempozyum ve seminerlerimizle ailelerimizi ve eğitimcilerimizi bu alanda bilgilendirirken, istismar konusunda toplumda bir farkındalık oluştururken, bir yandan da çocuklarımızın bedenlerini ve ruhlarını gençliğe temiz bir şekilde taşımalarına yardımcı oluruz. Onlara haklarını adım adım öğretip kendilerinin korunmaya değer olduğunu onlara aşılama imkânımız olur ve ileride hukuk bilinciyle yetişen ve bu itibarla insan haklarına ve dolayısıyla çevresine saygılı, pırıl pırıl gençler yetişmesine yardımcı oluruz. Çünkü çocuk herşeydir, çocuklarımız geleceğimizdir, onlar sağlıklı olmazsa geleceğin sağlıklı olmasını bekleyemeyiz. İnşallah sizlerinde desteği ile şunu attığımız her başarılı adımda göreceğiz, birlikte olduğumuz zaman, bu tür ciddi yaralarımızı tespit edip hepbirlikte sarmaya çalıştığımız zaman ne kadar başarılı olduğumuzu ve ülkemizin geleceği, yarınlarımızın ne kadar parlak olduğunu, bu ülkenin gerek coğrafyasıyla gerekse insanıyla nasıl yaşamaya değer örnek bir ülke olduğunu tüm dünyaya gösteririz. Yeter ki yarınlarımız tertemiz yetişip büyüsün. Bizim için çok anlamlı olan bu günde sözlerimize ekleyecek birşeyleri olduğunu düşündüğümüz sayın kaymakamım ve sayın belediye başkanıma sözü bırakmadan önce, çocuklar kadar saf ve temiz olabilmeyi tüm dünyaya diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sevgiyle kalın” dedi.

GELİŞMİŞ TOPLUMLARIN EN BÜYÜK PROBLEMİ “İSTİSMAR”

Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık şunları dile getirdi; “Güzel bir güne güzel bir faaliyetle başlıyoruz. Tebrik ediyorum genç kardeşlerimizi canı gönülden teşekkür ediyorum. Gelişmiş toplumların en büyük problemlerinden biri çocuk istismarı Avrupa ülkelerinde çok yaygın gazetelerde okuyorduk. Maalesef Türkiye’ye de yaygınlaşmış buna üzülüyoruz. Ama tabi bununla mücadele etmek hepimizin görevi böyle bir şeye önderlik eden ÇocukÇa Derneği’ni tebrik ediyorum. Çıkmış olduğunuz bu mücadelenizde başarılar diliyorum önemli olan istismar olmadan bu işin önüne geçmek, istismarların olmamasını başarabilirsek, katkı sağlayabilirsek ne mutlu biz üzerimize düşen ne varsa yardımcı olmaya bu konuda ÇocukÇa Derneği’ne destek vermeye hazırız” dedi.

ÇOCUK İSTİSMARINI YAKALAYIP MÜDAHALE ETMELİYİZ

Serik Kaymakamı Haluk Şimşek; “ Böyle önemli bir konuda dernek kurdukları için ÇocukÇa Derneği mensuplarına çok teşekkür ederim. Gördüğüm kadarıyla hepsi okumuş ve genç arkadaşlar ben sizlerin bu konuda başarılı olacağınıza inanıyorum. Bize ne düşerse hepsini yapmaya hazırız. Sizin alanınız zaten ilçemizdeki okullarımız olacak. Her okulumuzda bizim uzman arkadaşlarımız var aslında, bu konularda bölümleri bitirmiş öğretmenlerimiz var ama tabi ki önemli olan o öğretmenlerle çocukları buluşturabilmek. Bazı öğretmenlerimiz çok duyarlı çocuklar kendilerini ifade edemese bile öğretmenlerimiz çabasıyla çocukları olayları anlatabiliyorlar. Bu gelişmiş toplumların en büyük sorunu çocuk istismarı ve kadına karşı şiddet. Bazı evli kadınlarla evde şiddete uğruyor bunun okumuşlukla cahillikle alakası yok ama dışarıya söyleyemiyor. Çocuklarda ne yazık ki istismara uğruyor söyleyemiyor en büyük sorunlardan bir tanesi bu. Önemli olan bu olayların başlangıcında yakalayıp müdahale edebilmek. Toplumun bu kesimiyle ilgili böyle duyarlı bir çalışma başlattığı için bu genç arkadaşlarımıza bir kez daha çok teşekkür ediyorum. Biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

 

Çocukça Derneği İletişim Bilgileri

www.cocukcacim.org

https://www.facebook.com/cocukcacim/

https://www.instagram.com/cocukcacim/

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Belek'te, Gençlerle Sabah Namazı BuluşmasıÖnceki Haber

Belek'te, Gençlerle Sabah Namazı Buluşma...

Yedisu’da Hazır Bulunuşluk Düzeyi SınavıSonraki Haber

Yedisu’da Hazır Bulunuşluk Düzeyi Sınavı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar