Antbirk'te Hedef 23 Bin Ortak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Antbirk'te Hedef 23 Bin Ortak
ANTBİRLİK, eski yönetim tarafından usulsüz gerekçelerle ortaklıktan atılan çiftçilere 'Yuvanıza geri dönün' çağrısı yaparken, bölge de hayvancılık ve çiftçilik yapan tüm çitçilere de seslenip, 'Gelin ortak olun' davetin de bulundu.

Yaptığı atılımlarla eski ekonomik ve sosyal gücüne hızla kavuşan ve küllerinden yeniden doğan Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz gazetemize gönderdiği yazılı basın açıklaması ile şunları dile getirdi, “Antbirlik, kimsenin özel şirketi ya da çiftliği değil. Buranın gerçek sahipleri, çiftçilerdir. Bizler yönetici olarak bura da emanetçiyiz. Antbirliği gerçek sahipleriyle buluşturmak için, hedefimizi 23 bin ortak olarak belirledik. Ve bu hedef için Antalyalı bütün çiftçi kardeşlerime çağrı da bulunuyorum. Gelin ortak olun. Birliğinize, kooperatiflerimize sahip çıkın” dedi.

 

Undan yeme, şeker den tuza kadar her alanda yatırımlarını artıran Antbirlik, çiftçilere ortaklık çağrısı yaptı,  “Gelin, ortak olup yuvanıza sahip çıkın ve burayı siz yönetin”

 

 

GAZİPAŞA'DAN KAŞ'A

 

Antbirliğin bölgedeki tüm çiftçiler için büyük bir şans kapısı olduğunu dile getiren başkan Yavuz, “Eski yönetim yıllarca birliği özel bir şirket gibi yönetmiş. Birliğin ekonomik ve sosyal kaynaklarını kendi çıkarları için kullanmış. Kurumun gerçek sahibi olan çiftçilerimiz küstürülüp, uzaklaştırılmış. Sudan sebepler ve şeytani planlarla ortakların ortaklıkları iptal edilerek küçülmeye gidilmiş. Kapısına resmen kilit vurulacak hale getirilen birlik, faaliyetlerini durdurma noktasına getirilmiş. Biz, üretici ve çiftçinin yayındayız. Çağrımıza olumlu cevaplar aldık. Yoğun bir ortaklık başvurusu yaşıyoruz. Ama yeterli değil. Gazipaşa'dan Kaş'a kadar tüm çiftçi kardeşlerimiz ortak olmalı” diye konuştu.

DAHA ÖNCELERİ SEÇİLMİŞ YÖNETİM VE DENETİM KURULU ÜYELERİ SORUMLUDUR

 

Serik Kooperatifinde işçi olarak çalışan Haşim B.’ nin,  kooperatifi birlik başkanı babasının dükkânının bir şubesi gibi yönettiğini, Birliği, Serik Kooperatifini ve çalışanları istediği gibi kullandığını belirten Başkan Yavuz; “Türkiye'ye mal olmuş Antbirliğin, geçtiğimiz 12 yıllık süreçte kötü yönetim nedeniyle mülkleri ile gelirlerinin bir aile tarafından nasıl çarçur edildiğine üzülerek şahit olduk” dedi.

 

Açıklamalarına devam eden Başkan Yavuz; “ Bu duruma birlik yönetiminin ve özellikle denetleme kuruluna seçilen üyelerin görevlerini yerine getirmemeleri ve sorumluluklarını bilmemeleri yol açmıştır. Anlaşılıyor ki seçilen denetleme kurulu üyeleri şeklen orada yer almışlar ve kendilerine verilen emirler doğrultusunda hareket etmişlerdir” dedi.

 

Bu şahıslar kendi şirketlerini bile bu kadar art niyetli yönetmezler. “Antbirlik deniz yemeyen keriz” mantığı ile hareket etmişler. Çiftçinin alın terini, hakkını, çoluğunun çocuğunun emeğini heba etmişler. Fakat Balaban ailesi ve eski yönetim ile bu hukuksuzluğa izin veren denetleme kurulu üyeleri, çiftçinin hakkının hesabını hukuksal yollardan verecek. Asli görevlerini yerine getirmeyen başta yönetim ve denetim kurulu üyelerinin de kanun karşısında er geç bedelini ödeyeceklerine olan inancının tam olduğunu söyleyen Yavuz yönetim olarak ve bakanlık nezdinde de bunun takipçisi olacağız” dedi.

 

EŞİT ŞARTLAR EŞİT İMKANLAR

 

Antbirliliğin, bölgedeki çiftçilerin kalkınması, her türlü ürününü yüksek karlarda piyasaya satması, ekim-dikim öncesi tüm zirai ihtiyaçlarını en düşük fiyatlardan alması için 1952 yılında kurulduğuna dikkat çeken başkan Yavuz, “Tek amacımız birliği gerçek sahiplerine kavuşturmak ve kurumu kuruluşundaki amacına ulaştırmak. Bunun için her şartları zorluyor gerekli çalışmaları yapıyoruz. Bölgemiz de ortaklık şartlarını taşıyan pamuk, narenciye, mısır, buğday, zeytin, nar üretimi yapan tüm çiftçi kardeşlerimiz başvuru yaparak ortak olsun. Birliğin tüm imkânlarından faydalansınlar istiyoruz. Antbirlik, çiftçilerimizin ürettiği ürünleri dünya piyasasına taşıyacak önemli bir kuruluştur. Bu imkanlardan her çiftçinin aynı şartlarda faydalanması tek dileğimiz” dedi.

 

YEM VE UN PİYASASINA GİRDİK

Sadece pamuk alımı yapan Antbirlik’ in, daha çok büyümesi ve Antalya tarımında başrol oynaması için projeler hazırladıklarını bunları tek tek hayata geçirdiklerini ifade eden başkan Yavuz, “Bu yıl ilk kez buğday alımı başlattık. Bölgemizdeki hayvancılık yapan çiftçilerimizin ihtiyaçları için tüm hayvansal yem üretimine start verdik. Küspenin dışında süt, buza, dana, et ve besi yemi üretimine geçtik. Kepek, kırma yem ve un üretimi için de alt yapı çalışmalarımızı tamamladık.  Antbirlik, çok kısa zamanda çiftçinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek güce ulaşacak. Çiftçi ortağı olduğu Antbirlikte, kendi ürününü işleyip ihtiyaçlarını karşılayacak duruma gelecek” dedi.

 

ANTBİRLİK TARİHİNDE İLK KEZ YÜZDE 58 ARTIŞ SAĞLANDI

 

Bir yılda yaptıkları olumlu projeler ve çalışmaların neticesinde 65 yıllık Antbirlik tarihinde ilk kez bu yıl yüzde 58 pamuk artışı sağlandığını belirten Başkan Yavuz, bu artışın artarak devam etmesini hatta artışın 100 olması için tüm imkanları seferber edeceğini,  belirtti. Başarılarının sırrına da değinen Yavuz; Dürüst ve çalışkan bir yönetim gösteriyoruz. Her şey çiftçilerimizin gözleri önünde yapılıyor  ve şeffaflıktan ödün vermiyoruz. Çiftçi kardeşlerimizle paylaşıyoruz, yönetimimiz de herkese eşit davranıyor ve kimseye ayrımcılık göstermiyoruz. Kurumumuzun tek amacı, çiftçi kardeşlerimin kazanması. Biliyoruz ki; çiftçi kazandıkça Antbirlik de kazanacak. Çiftçi zenginleştikçe Antbirlik de kurum olarak zenginleşecek. El ele verip daha güçlü olacağız. Bir yılda bunu başardık. Şimdi tüm çiftçi kardeşlerimi tekrar bu çatı altına davet ediyorum. “Gelin kol kola, omuz omza vererek bir olalım, iri olalım diri olalım” dedi.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Süleyman Süral’i KaybettikÖnceki Haber

Süleyman Süral’i Kaybettik

Demiroğlu, Belediye başkanı Milyon TL’leri fütursuzca dökmektedirSonraki Haber

Demiroğlu, Belediye başkanı Milyon TL’le...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar