Ata’mızı Sevgi Saygı ve Minnetle Andık

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ata’mızı Sevgi Saygı ve Minnetle Andık
Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 80. yılında Serik'te, sevgi, saygı ve minnet duygularıyla anıldı.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 80. yıldönümü dolayısıyla 10 Kasım Cumartesi günü Serik'te anma programları düzenlendi.  Anma töreninin ilk bölümü Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleşti. Buradaki törene Kaymakam Haluk Şimşek, Belediye Başkanı Prof. Ramazan Çalık, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldılar.

 

Atatürk Anıtına Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerin konulmasının ardından Gazi Mustafa Kemal'in hayata gözlerini kapadığı saat olan 09.05'de 2 dakika boyunca bayraklar yarıya indirildi, saygı duruşu ve çalınan sirenlerin ardından İstiklal Marşı okundu.

 

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin ardından 10 Kasım programı Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'ndaki programla devam etti. Serik Yunus Emre Anadolu Lisesi'nin hazırladığı programa;Kaymakam Haluk Şimşek, Belediye Başkanı Prof. Ramazan Çalık, Jandarma Binbaşı Mehmet Ece, Emniyet Müdürü Zafer Karaaslan, siyasi partilerin başkanları,  sivil toplum kuruluşları temsilcileri, daire müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldılar.

 

Yunus Emre Anadolu Lisesi tarafında hazırlanan, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Serik Yunus Emre Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Püseli yaptı. Okul Müdür Püseli konuşmasında şunları söyledi; ''Mustafa Kemal Atatürk, savaşlardaki başarılarıyla büyük asker, yönetimiyle büyük bir devlet adamı; görüşlerindeki sağlamlık, doğruluk, geçerlilik, uluslararası ilişkilerde güvenirlik, barış ve insan severlik değerleri ile de evrensel bir kişidir. Bağımsızlık Savaşı'nın kazanılmasının ardından, tarihimizin en büyük aydınlanma ve çağdaşlaşma hareketini başlatan Atatürk, askeri zaferini; kurduğu Cumhuriyet ve yaşama geçirdiği İnkılaplarıyla taçlandırılmıştır. Atatürk, yalnız bir asker, ileri görüşlü bir devlet adamı değil, aynı zamanda büyük bir devrimci ve düşünce adamıdır. Yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık tutan Yüce Önder, yüzyıla değil bin yıla damgasını vurmuştur. Yüzlerce yılda bile başarılması zor olan eylemleri kısacık yaşamına sığdırmıştır. Atatürk Cumhuriyet ile devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma bilincine erişmiş, bağnazlıktan ve doğmalardan uzak, akılcı ve yaratıcı düşünen, gerçekçi bilgiler ışığında ileriye bakabilen özgür bireylerin oluşturduğu çağdaş bir toplum yaratmayı düşünmüştür. Atatürk'ün ikinci büyük zaferi, Kurtuluş Savaşında tüm halkı aynı ülkü etrafında toplayarak ulusal birliğin sağlanmasında, yurttaşlar arasında ırk, din, mezhep, sınıf ve cinsiyet ayrımı yapılmamasını sağlamış olmasıdır.

 

Biliyoruz ki; çağdaş uygarlığın temel felsefesinde bireyin özgürlüğü ve kendi geleceğini belirleme hakkı vardır. Bu temel felsefeyi özümseyen Yüce Önder, bireylerin üzerindeki baskılardan kurtarılarak özgür olmasını ve yaratıcı gücünü ülke ve insanlık yararına kullanmasını sağlayacak yapısal dönüşümü gerçekleştirmiştir.                 

                                                                                                                                 

27 Kasım 1978 tarihli UNESCO genel kurulu kararı doğrultusunda, Atatürk'ün doğumunun 100'üncü yılı bütün dünyada, "1981 Atatürk Yılı" olarak kutlanmıştır. Bu uygulama, dünyada ilk ve tektir. UNESCO, dünyadaki hiçbir lider için bugüne kadar düşünülmemiş bir uygulamayı Atatürk için yapmıştır. Bu uygulama 1981'den bu yana bir başka lider için de tekrarlanmamıştır. Bunun en büyük nedeni, Bir başka devlet adamı bulamadıkları için değil; bir başka "Atatürk" bulamadıkları içindir. UNESCO 152 ülkesinin oybirliği ile yapmış ve dünyaya dağıtmış olduğu Atatürk tanımlaması şöyledir; 'uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi, olağanüstü reformlar gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk lider, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün hayati boyunca insanlar arasında renk, din ve irk ayrımı gözetmeyen eşsiz bir devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusudur.'

 

Sevgili Gençler; Atatürk diyor ki; 'Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.' Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 80.Yılında, yalnızca Türk Ulusu değil dünya ulusları tarafından da sevgi ve saygı gören Büyük Önder Atatürk'ü bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyorum.''

 

Konuşma sonrasında öğrenciler şiirlerini okudular. Daha sonra ise Serik Yunus Emre Anadolu Lisesi öğrencileri tarafında hazırlanan 10 Kasım orotoryosu sahnelendi. Atatürk'ün sevdiği şarkılardan oluşan mini konseri ise solo olarak öğrenciler sundular. Öğrencilerin hazırladıkları zeybek gösterisiyle devam eden programın sonunda ise 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında yapılan yarışmalarda derece alan öğrencilere ödülleri verildi.

 

Resim dalında M. Akif İlkokulu'ndan Azra Ayrık, şiir dalında Gedik Ortaokulu'ndan Şevval Naz Yiğit, kompozisyon dalında Serik Anadolu Lisesi'nden Havva Nur Günaydın yarışmalarda ilçe genelinde birinciliği kazandılar. Birinci olan öğrencilere ödüllerini İlçe Kaymakamı Haluk Şimşek verdi.

 

Resim dalında Gedik İlkokulu'ndan Berrak Çisem Cura, şiir dalında Boğakent Ortaokulu'ndan Özlem Acar, kompozisyon dalında ise Atatürk Anadolu Lisesi'nden Kadriye Tunç ilçe genelinde yapılan yarışmalarda ikinci oldular. Öğrencilere ödüllerini ise Belediye Başkanı Prof. Ramazan Çalık verdi.

 

Resim dalında Özel Tuğra İlkokulu'ndan Ceylin Tosun, şiir dalında Kadir Demir Ortaokulu'ndan Nursima Yavuz ve kompozisyon dalında Yunus Emre Anadolu Lisesi'nden Nazlıcan Yenal ilçe genelinde yapılan yarışmalarda üçüncü oldular. Öğrencilere ödüllerini Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar verdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Türel Serikli muhtarları dinlediÖnceki Haber

Başkan Türel Serikli muhtarları dinledi

Başkan Çalık, Zeytin Hasadı YaptıSonraki Haber

Başkan Çalık, Zeytin Hasadı Yaptı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar