Atatürk Anadolu Lisesi’nde "Kaygı" üzerine Seminer verildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Atatürk Anadolu Lisesi’nde "Kaygı" üzerine Seminer verildi
18.10.2017 günü Atatürk Anadolu Lisesi’nin 12. Sınıf öğrencilerine Yakın Doğu Üniversitesi’nden gelen uzmanlar tarafından “Kaygı, Stres ve Baş etme Becerileri” ile Tanıtım konulu seminer verdiler.

Seminerin başında Yakın Doğu üniversitesi Antalya Temsilcisi Yaşam YILMAZ, üniversite ile ilgili kısa bir tanıtım yaptıktan sonra sözü Yrd. Doç. Gözde LATİFOĞLU bıraktı. Yakın Doğu Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Gözde LATİFOĞLU  “Kaygı, Stres ve Baş etme becerileri” ile ilgili olarak Bedensel, duygusal ve zihinsel uyarılmışlık halinin sınav öncesi, sınavda ve sonrasında da devam etmesinin sınav kaygısını oluşturduğunu söyledi. LATİFOĞLU, “Kaygı, korku ile karıştırılmamalıdır. Kaygılar zihninizden ayrılmazlar ya da bir uyarana gerek duymadan var olabilirler” dedi.

Duyulan kaygıların her zaman kötü sonuçlara yol açmayabileceğini anlatan Gözde LATİFOĞLU, bazı öğrencilerin duygularını tanıyabildiklerini bu nedenle de kaygılarını kontrolleri altına almak için mücadele ederek bunu olumlu bir motivasyon şekline çevirmede kullanabileceklerini anlattı.

 

Yrd. Doç. Gözde LATİFOĞLU, kaygının bilinmeyen, belirsiz durumlara verilen tepki olduğunu fakat sınavlara girecek gençlerin önlerine gelecek soruların ise yeterli düzeyde derslerine çalışmış öğrenciler için aslında bildik uyaranlar olduğunu söyleyerek, “Sınav kaygınızı kontrolünüz altına almaya ve bunu bir motivasyon aracı haline getirmeye çalışın. Her öğrencinin ders çalışma programı farklı olacağı gibi kendisini önündeki sınavlara motive etme tarzı da farklı olacaktır. Stres yönetimi kavramı çocukların hayatına çoğunlukla sınavlarla birlikte girebiliyor. Bu aşamada öğretmenler ve aileler de çocuklarla takım çalışması halinde olarak onları de motive hallerinden uzaklaştırabilirler” dedi.

 

Sınav kaygısı nedeniyle oluşan stresin de yönetilmesinin mümkün olduğunu anlatan LATİFOĞLU, “Stres de tıpkı kaygı gibi yönetilebildiği takdirde olumlu sonuçlar doğmasına yardımcı olabilir. Küçük dozlardaki stres kişiyi yaptığı işe ya da uğraşa motive eder” dedi. Kaygı ve stresin fiziksel ve duygusal birtakım değişikliklere de yol açabileceğini anlatan LATİFOĞLU, bunların normal olduğunu ve korkulmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Seminerin sonunda öğrencilerle birlikte nefes egzersizi ile gevşeme egzersizi uygulaması yapan LATİFOĞLU, öğrencilere kaygı ve stresle nasıl baş edebileceklerini uygulamalı olarak göstermiş oldu. Ayrıca Öğrencilerin sordukları sorular ile de öğrencilere kendilerini ifade etme ve meraklarını giderme fırsatı verdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Amatör Spor Kulüplerine Malzeme YardımıÖnceki Haber

Amatör Spor Kulüplerine Malzeme Yardımı

Serik Anadolu Lisesi, Derin Nefes aldıSonraki Haber

Serik Anadolu Lisesi, Derin Nefes aldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar