Atatürk Anadolu Lisesi’nin Konya-Ankara-Afyon Gezisi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Atatürk Anadolu Lisesi’nin Konya-Ankara-Afyon Gezisi
Atatürk Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi ve Gezi ve İnceleme Kulübü, Üniversite tanıtım gezilerinin öğrencilerin kariyer planlarını yapmalarında yardımcı ve seçimlerinde yol gösterici olduğuna, aynı zamanda üniversite kültürü, olanakları, bölümler, öğrenci yaşamı vb. konularda yerinde bilgiler edinmenin öğrencilerinin motivasyonlarının arttıracağı, bakış açılarının daha da genişleyeceği inancıyla 16-18 Kasım 2017 Tarihleri arasında, 11. ve 12. Sınıf öğrencilerine yönelik Konya-Ankara-Afyonkarahisar illerine bir gezi yaptı.

Bu illerde bulunan üniversiteler ile Tarihi Turistik yerlerin tanınması, görülmesi ve gezilmesi amaçlanan gezide Konya da Selçuk Üniversitesi’nin Kampüs gezisinde özellikle Mühendislik, Spor Bilimleri ve Hukuk Fakültesi öğretim görevlilerinden bilgiler alındı, Hukuk Fakültesi’nde bie derse misafir olunarak ders işlenişi hakkında bilgi sahibi olundu. Konya da bulunan diğer Necmettin Erbakan Üniversitesi de yerinde görüldü, bu üniversitenin yeri öğrenciler tarafından ayrıca ilgi gördü.

Konya gezisinde şehir merkezinde bulunan Mevlana Türbesi ve Alaaddin Tepesi de Atatürk Anadolu Lisesi’nin öğrencilerinin beğenisine sunuldu.

 

Ankara da da Hacettepe Üniversitesi’nin Beytepe Kampüsü’nde üniversite yönetiminin görevlendirdiği Rehber eşliğinde fakülteler gezildi, üniversite ile ilgili akıllara takılan sorular cevaplandı, meraklar giderildi. Buradan Anıttepe’de bulunan ANITKABİR’E geçen öğrenciler Büyük Önder Mustafa Kemal’i ebedi istirahagahında ziyaret edip, Mustafa Kemal’e ait eşya, araç ve gereçler ilgiyle izlendi, zihinlerde Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetimizin Kuruluş dönemi canlandırıldı. Buradaki askerlerin nöbet değişimi ise öğrenciler tarafından ayrı bir ilgiyle izlendi.

 

Ayrıca, kendine özgü koleksiyonlarıyla dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni de gezen öğrenciler, Anadolu Arkeolojisini, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar kronolojik bir sırayla gözlemlediler, Anadolu’nun geçmiş kültürü hakkında bilgi sahibi oldular.

 

Afyonkarahisar da  Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde (Büyük Taarruz) şehit düşen askerlerimiz şehitler anısına yapılan Büyük Taarruz Anıt Tepesini ziyaret eden Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna beşiklik eden Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin önemini daha iyi anlamış oldular.

 

Atatürk Anadolu Lisesi Öğretmenlerinde, bu gezi ile, üniversiteyi hedefleyen Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin; hedeflerinin netleşmesine,  motivasyonlarının artmasına, istedikleri ve hedefledikleri üniversiteleri yerinde görmelerine, üniversite ortamını gözlemleyebilmelerine, meslekler hakkında öğretim üyelerinden, üniversite ve üniversitede yaşam hakkında ise tanıtım biriminde görevli üniversite yetkililerinden bilgi almalarına yardımcı olunduğu, Tarihi ve turistik yerlerin ziyaret edilmesi ile de hayal güçlerini gerçeklerle dengeledikleri, bazı şeylerin nasıl olabileceğini düşünmek yerine onları oldukları gibi görmelerini sağladığı kanaati oluşmuştur.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Atatürk Anadolu Lisesi Tbmm’deÖnceki Haber

Atatürk Anadolu Lisesi Tbmm’de

Elif Eczanesi AçıldıSonraki Haber

Elif Eczanesi Açıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar