Atatürk saygı, sevgi, hasret ve minnetle anıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Atatürk saygı, sevgi, hasret ve minnetle anıldı
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 79. yıldönümünde Serik’te Saygı, sevgi, hasret ve minnetle anıldı.

ÇİFTE SAYGI DURUŞU

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 79. yıldönümünün anma programı, 10 Kasım Cuma günü Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İstiklal marşı ve saygı duruşunda siren çalınmamasından dolayı ve saatler 9’u 3 geçe program bitince dağılan protokol tekrar toplanıp 10 Kasım 1938’de Ata’nın hayata gözlerini kapadığı saat olan 9’u 5 geçe iki dakikalık saygı duruşunda siren eşliğinde tekrar bulunuldu. Bayraklar yarıya indirildi, yoldaki araçlar ve yayalar durarak Ulu Önder Atatürk’ü anmak için saygı duruşuna eşlik etti.

VATANDAŞLARDAN TEPKİ

Vatandaşlar 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde yapılan programın yanlış yapılmasına tepkili, programın saat 9’u 5 geçe siren eşliğinde saygı duruşunun ardından istiklal marşının okunması gerektiğini, fakat programda ilk önce istiklal marşı ardından saygı duruşu yapıldığını belirttiler.

 

Atatürk’ün ölüm yıldönümü için yapılan anma programına Kaymakam Haluk Şimşek, Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar Jandarma Binbaşı Mehmet Ece, İşletme Fakültesi Dekanı Suat Kolukırık Emniyet Müdürü Zafer Karaaslan Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Kozan, CHP İlçe Başkanı Osman Demiroğlu, MHP İlçe Başkanı Ahmet Ali Coşsun, daire müdürleri, dernek ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

ATATÜRK’Ü ANMA GÜNÜ PROGRAMI DÜZENLENDİ

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin ardından 10 Kasım programı Serik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu'ndaki saat 10:00’da yapılan programla devam etti. Serik Yunus Emre Anadolu Lisesi'nin hazırladığı programa; Kaymakam Haluk Şimşek, Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Jandarma Binbaşı Mehmet Ece, Emniyet Müdürü Zafer Karaaslan, Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Kozan, CHP İlçe Başkanı Osman Demiroğlu, MHP İlçe Başkanı Ahmet Ali Coşkun, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul müdürleri, muhtarlar, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Serik Yunus Emre Anadolu Lisesi Müdür İbrahim Tıraş yaptı. Tıraş konuşmasında şunları söyledi; ''Bugün burada Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 79. yıldönümü münasebetiyle toplanmış bulunuyoruz. Mustafa Kemal, fikir, ideal ve eserleriyle bağımsızlığımızdan tarihimize, dilimizden sanatımıza ve benliğimize kadar en gerçek fikirlerin ve en sıcak duyguların içinde aramızda hep yaşayan bir önderdir. Atatürk`ün ölümsüzlüğe uğurlandığı günün yıldönümünde herkese düşen en büyük görev; ''Atatürk`ü ve en büyük eseri Cumhuriyet`i anlamak, Cumhuriyet`in değerlerini her koşulda korumak, Atatürkçü düşünceyi benimsemek, Türkiye`yi aydınlık yarınlara taşımaktır. Dünyanın en seçkin ve en saygın lideri şöyle diyordu; ''İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal. İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her kösesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ideal için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. 'O' Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur! Mensubu olduğu Türk Milleti'ni sonsuz bir aşkla seven Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamıştır. Onun "Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canimi vereceğim" sözü, milletini ne kadar çok sevdiğini göstermektedir. Bugün burada bu daracık zamanda Atatürk'ü anlatmanın imkânı yoktur elbette. Şurası bir gerçektir ki hakkında binlerce kitap yazılan; sayısız araştırmalara, makalelere konu olan Atatürk'ü ve onun muazzam kişiliğini bütün yönleriyle anlatamayız. Atatürk'ü anlatmak zor ve uzmanlık isteyen bir iştir; çünkü o yeryüzüne bir insan olarak gelmiş, bir cihan olarak gitmiştir. Hiçbir kimse bu muzaffer komutan, bu kahraman insan, bu halkçı lider kadar kendi ulusunun kalbine yakın olamamıştır. Sevgili öğrenciler, ulusumuzun geleceğinin sizlerin elinde olacağını bilen Atatürk, ''Gençler! Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak sizlersiniz.'' demişti. Öyleyse sizler Atatürk'ün önderliğinde yetişen ve bugünlere kavuşan mutlu bir ulusun çocuklarısınız. Işığınızı, inancınızı ve gücünüzü Atatürk'ten almaktasınız. Bize bıraktığı ışık yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Bu ışık sadece yolumuzu değil, içimizi de ısıtıp aydınlatmaktadır.''

Konuşma sonrasında öğrenciler şiirlerini okudular. Daha sonra ise Serik Yunus Emre Anadolu Lisesi öğrencileri tarafında hazırlanan 10 Kasım oratoryosu sahnelendi. Atatürk'ün sevdiği şarkılardan oluşan mini konseri ise solo ve koro olarak öğrenciler sundular. Öğrencilerin hazırladıkları zeybek gösterisiyle devam eden programın sonunda ise 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında yapılan yarışmalarda derece alan öğrencilere ödülleri verildi.

 

Resim dalında Cumhuriyet İlkokulu'ndan Fethi Fural, şiir dalında Gazi Ortaokulu'ndan Bahar Korkmaz, kompozisyon dalında Atatürk Anadolu Lisesi'nden Saniye Başkan yarışmalarda ilçe genelinde birinciliği kazandılar. Birinci olan öğrencilere ödüllerini İlçe Kaymakamı Haluk Şahin verdi.

 

Resim dalında Cumhuriyet İlkokulu'ndan Berke Güngör, şiir dalında Gedik Ortaokulu'ndan Şevval Naz Yiğit, kompozisyon dalında ise Yunus Emre Anadolu Lisesi'nden Rabia Şimşek ilçe genelinde yapılan yarışmalarda ikinci oldular. Öğrencilere ödüllerini ise İlçe jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Ece verdi.

 

Resim dalında 9 Mart İlkokulu'ndan Nisa Çiğdem Şahin, şiir dalında Yükseliş Koleji'nden Doğa Savaş ve kompozisyon dalında Serik Anadolu Lisesi'nden Birgül Sarı ilçe genelinde yapılan yarışmalarda üçüncü oldular. Öğrencilere ödüllerini İlçe Emniyet Müdür Zafer Karaaslan verdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Atatürk’ü Saygı, sevgi, hasret ve minnetle andıkÖnceki Haber

Atatürk’ü Saygı, sevgi, hasret ve minnet...

Hentbol Kongresi Serik'te yapılacakSonraki Haber

Hentbol Kongresi Serik'te yapılacak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar