Bakan Selçuk Açıkladı: Asgari Ücret Net 2 Bin 20 Lira Olacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Selçuk Açıkladı: Asgari Ücret Net 2 Bin 20 Lira Olacak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılında asgari ücretin yüzde 26,5 artışla, brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 lira olacağını açıkladı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılı asgari ücret rakamını belirlemek üzere bugün dördüncü kez toplandı. Komisyon toplantısının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklama yaptı. Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında asgari ücret rakamını açıklayan Selçuk, şunları söyledi:

"Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun nihai kararına göre, 1 Ocak 2019'dan itibaren geçerli olacak asgari ücret brüt 2 bin 558 TL, net 2 bin 20 TL olarak belirlenmiştir. Böylelikle geçen yıla kıyasla net asgari ücret yüzde 26,5 artmıştır. Mevcut enflasyon oranının üzerinde bir artış sağlayarak, 10 Ekim'de 'Enflasyonla Topyekûn Mücadele' programında işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair verdiğimiz sözü de tutmuş olduk. Bu karar, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun oy birliğiyle alınmıştır. Hükümetlerimiz döneminde asgari ücrette oy birliği 3 defa sağlanmıştı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişten sonraki bu ilk asgari ücrette oy birliği sağlanmış olması da, söz konusu Türkiye olduğunda, söz konusu ülkemiz olduğunda aynı milletin evlatları olarak işçimizin ve iş verenimizin ortak paydada bulaşabileceğinin bir göstergesi oldu. Bu anlamda da çok mutluyuz."

"Açıklanan rakam bekar ve çocuksuz bir işçimiz için geçerli olup, 3 çocuklu ve evli bir işçimiz için bu rakam 2 bin 155 liraya ulaşmaktadır" diyen Bakan Selçuk, "Tespit edilen asgari ücretin başta çalışanlarımız ve iş verenlerimiz olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerine hayırlı olmasına temenni ediyorum. Yerli ve milli üretimi, sürdürebilir kalkınmayı ve emeği her daim önceleyen sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a bu süreçteki desteği için şükranlarımı sunuyorum. Hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun diyorum" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Serik'te Hak Sahiplerine Tapuları DağıtıldıÖnceki Haber

Serik'te Hak Sahiplerine Tapuları Dağıtı...

Yağcılar’da Lezzet ve Sanat Bir AradaSonraki Haber

Yağcılar’da Lezzet ve Sanat Bir Arada

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar