Başkan Çalık, 20 Milyon TL Borçlanma için yetki aldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Çalık, 20 Milyon TL Borçlanma için yetki aldı
Serik Belediye başkanı Ramazan Çalık’ın borçlanma için kendisine yetki verilmesi hususunda ikinci kez olağanüstü meclis toplantısı bugün yapıldı. CHP, MHP ve Bağımsız meclis üyesi de başkanın borçlanma yetkisine evet dedi.

Belediye Başkanı Ramazan Çalık’ın başkanlığında toplanan meclis üyeleri Başkana 20.000.000,00 TL borçlanma yetkisi verildi. Belediye meclis salonunda yapılan ikinci olağanüstü meclis toplantısının tek gündem maddesi borçlanma yetkisi oldu. Saygı duruşu ve yoklamanın ardından meclis gündemine geçildi.

 

OLAĞANÜSTÜ 2. MECLİS GÜNDEMİ : BORÇLANMA

İkincisi yapılan olağanüstü meclis gündeminin maddesi şu şekilde; “Mahallelerimizin asfalt ve muhtelif yatırımlardaki finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere; 5393 Sayılı Belediye Kanunun 68.(e) maddesinde belirtilen esas ve usullere uyularak, İller Bankası, Kamu Bankaları veya Özel Bankalardan banka kredisi kullanılabilmesi için, Belediye Başkanına yetki verilmesinin görüşülmesi hakkında Plan ve Bütçe Komisyonunun görüşülmesi”

 

 

Gündem maddesinin geçmesi için Cuma günü yapılan birinci Olağanüstü meclis toplantısının komisyondan gelen görüş okundu. Okunan Raporda;

 

“Sorumluluk alanımıza giren iş ve hizmetlerden mahallelerimizin yollarının asfalt yapılabilmesi için (Bitüm, astar, CNG, asfalt mıcırı, filler vb.) temini için 10.000.000, TL, ayrıca ekli listede belirtilen ihalelerin ve diğer şahıs, esnaf ve firmalara olan 2016 ve daha önceki yıllara ait borçlarımızın öncelikli ödenmesi şartıyla 10.000.000,00 TL nakit ihtiyacımız olacaktır.

 

Bu kapsamda; 5393 sayılı Belediye kanununun 68. Maddesinin (e) bendinde belirtilen esas ve usullere uyularak, İller bankası, kamu Bankaları veya Özel Bankalardan 20.000.000,00 TL (Yirmi Milyon) banka kredisi kullanılabilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi yönünde görüşle Belediye Meclisi’ne sevkine, Oybirliği ile karar verilmiş, tutanak tarafımızdan imza altına alınmıştır.”

 

14.07 2017 tarihinde yapılan komisyona Ragıp Okudan, Feridun Çelik ve Adnan Akpınar katılırken Hüseyin Barış Ünsal ve Mahmut Erdem komisyona katılmadığı belirtildi.

 

MHP’DEN 15 MİLYON ÖNERİSİ

 

Okunan komisyon raporunun ardından Siyasi Parti Grup sözcülerine söz veren Başkan Çalık, Ak Parti grubu olarak Yusuf Kaya; “komisyon kararını onaylıyoruz” dedi. Milliyetçi Hareket Partisi Grup sözcüsü Ergüven Yılmaz;” Komisyon kararına bağlı olarak önergemiz var okunmasını talep ediyoruz” dedi. MHP grubunun vermiş olduğu önerge okutuldu önerge şu şekilde; “Alınan komisyon kararında 68. Maddenin tam olarak irdelenmediği görüldüğünden; asfalt ve iki kat sathi kaplama asfalt yapımı işi için 15.000.000 TL kredi kullanılmasına, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 68. Maddesinde belirtilen usul ve esaslar çerçevesi içerisinde yer alan koşulların yerine getirilmesi şartı ve İçişleri Bakanlığının onayı alınmak kaydıyla sadece İlbank A.Ş.’den krediye konu işlemi yapmaya Belediye Başkanı’nın yetkili kılınmasına karar verilmesini talep ederiz.” MHP’nin sunduğu önerge okunduktan sonra yapılan oylamada yeterli oy sağlanmadığı için önerge mecliste kabul görmedi.

 

ALLAH’A HAVALE EDİYORUM

 

Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına konuşan Abdullah Akbaba;” Hizmete hiçbir zaman karşı değiliz. Borçlanmaya evet oyu veriyoruz şartım şudur parayı gerekli yerlerde kullanılması ve bu para üzerinde art niyeti olanlara da hakkımı helal etmiyorum. 120 bin insanın hakkı var. 1 kuruşunu gereksiz yere harcayanlara hakkımı helal etmiyorum Allah’a havale ediyorum” dedi.

 

 

BORÇLANMAYA TÜREL’DE DESTEK OLUN DEDİ

 

Başkan Çalık yaptığı konuşmada “Komisyondan çıkan raporları ve nerelere harcama yapılacağı partilerin grup sözcülerine verdik. Elinizde liste var parayı nereye harcayacağımızı tek tek takip edebilirsiniz. Borçlanma belediyeler için yapılıyor. Büyük Şehir Belediye başkanımız Menderes Türel Antalya’da Meclis toplantısında Ak Partili Belediye Meclis üyelerine borçlanmaya karşı çıkmayın destek olun. Burada esnaflara olan borçlarımız var. Sürekli meclisi borçlanma için meşgul etmek istemiyorum. Biz bu borçlanmayı Serik için istiyoruz” dedi.

 

Komisyon raporu görüşünü komisyondan geldiği gibi geçmesi için oylamaya sunuldu. Yapılan oylamada CHP’den Abdullah Akbaba ve Ali Kuş’un, Bağımsız Mithat Küçük ve MHP’den Cevriye Yıldız’ın evet oyu ile toplamda 19 evet oyu ile MHP grubunun 9 hayır oyu ile ikinci olağanüstü meclis toplantısında 20.000.000,00 TL borçlanma için Belediye başkanı Ramazan Çalık yetki aldı.

 

 

OYLAMA KANUNA AYKIRI

 

MHP Meclis üyesi Mahmut Erdem Belediye Başkanı Ramazan Çalık’a “daha önceki komisyon raporu üzerinden oylama yapılması kanuna uygun değil bunu hatırlatmak isterim. Olağanüstü meclis toplantılarının oturumu 1 bileşen gün içerisinde yapılır. Şu an yapmış olduğumuz komisyon raporu oylaması kanuna aykırı” dedi.

İkincisi yapılan olağanüstü meclis toplantısına Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Osman Demiroğlu ve Büyük Birlik Partisi İlçe Başkanı Halil Güzel’ de izledi. Meclis toplantısına Ak Parti’den Ömer Gürler, CHP’den Pınar Çağlıyurt ve Faik Çıtak, MHP’den ise Mehmet Okudan katılmadı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
656. Tarihi Kırkpınar’da Serikli Güreşçilerden DereceÖnceki Haber

656. Tarihi Kırkpınar’da Serikli Güreşçi...

Jandarmadan Büyük Operasyon : 600 kilo kubar esrarSonraki Haber

Jandarmadan Büyük Operasyon : 600 kilo k...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar