Beleklilerin Sitemi: "Belek'in Marka Değeri Düşüyor"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Beleklilerin Sitemi: "Belek'in Marka Değeri Düşüyor"
Belek Mahallesi sakinleri, mahallelerinin yeterince hizmet alamadığından yakındılar. Bir basın toplantısı düzenleyen Belekliler, Belek’in marka değerinin düşmeye başladığını söylediler.

Sabri Cengiz, Osman Çetin, Savaş Cengiz, Fevzi Çelik, Ali Mecek, Süleyman Mecek, Kemal Uysal, Orhan Özen, Recep Yılmaz’dan oluşan Belek heyeti, salı günü bir basın toplantısı düzenlediler. Belek’in ön bahçesi olduğu kadar, bir de arka bahçesinin bulunduğunu belirten Belek heyeti, “Maalesef arka bahçesi olan Belek Mahallesi, son zamanlarda kaderi ile baş başa bırakılmıştır” dediler. “Değerli Basın Mensupları” diye başlayan basın açıklamasını heyet adına okuyan Bülent Aydın, daha sonra Belek’in şu sorunlarını dile getirdi:

 

“Belekliler olarak, mahallemizde yaşanan eksikliklerimizi kamuoyu nezdinde dile getirmek ve dünyaya mal olmuş BELEK markasının aşağıya çekildiğini gözlemlemekteyiz. Mahallemizdeki eksiklilerin tek bir birimle alakalı olmaması ve sıkıntı yaşayan mahalle sakinlerinin de direkt olarak sorunları aktarabilmesi için basın açıklamasıyla kamuoyunla paylaşmak istedik.

 

Bilindiği üzere belediyeler, 2014 yılında yeni düzenlemeyle birleştirilmiştir. Yapılanmanın yeni olması sebebiyle vatandaşlar acil ihtiyaçlar dışında belediyeden talepte bulunmamıştır. Zaman içerisinde taleplerimizi münferiden veya toplu olarak yetkililere iletmemize karşın, taleplerimiz (sosyal-toplumsal-birçok kişiyi ilgilendiren) karşılanmamıştır.

 

Mahallemizde bizlerce görülen başlıca aksaklıklar aşağıdaki gibidir. Bizlerin eleştirisi, çalışan memur, otel, talep edip kiralayan esnaf, büfeci değildir, Karar Veren Yöneticilerdir.

 

Mahallemizin yön levhaları Antalya Şehir Merkezinde dahi bulunmasına karşın, mahalle sınırlarında “Belek Mahallesi” nin başlangıcını ifade eden tabela veya yazı bulunmamaktadır. Oysaki diğer mahalle girişlerinde olması gereken şekillerde tabela ve totemler mevcuttur.

Mahallemizde iki adet Mezarlık bulunmaktadır. Bir tanesi merkezde “Belek Aile Mezarlığı” ve diğeri “Yeni Belek Mezarlığı”dır. Her iki mezarlığında önceki durumlarından çok bakımsız olduğu aşikardır.

Mahallemizin birçok yerinde SU sorunu bulunmaktadır. Belek’te ikinci kata su çıkacak kadar su da basınç yoktur. (Acısu Caddesi, Gökay Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Kocayörük Caddesi vs)

Mahalle merkezinde logarlardan vatandaşı ve turistleri rahatsız edecek düzeyde koku gelmektedir.

Büyük Şehir Belediyesi görev alanında bulunan Belek Turizm Yolu 7/24 temizlik görevlisi bulundururken, Serik Belediyesi görev alanında bulunan ve de yoğun yerleşim olmasına karşın bazı caddelere temizlik görevlisi verilmemektedir.

Belek Merkez Camii kuzeyindeki mülkiyeti belediyeye ait arsa otopark ve sosyal alan olarak kullanılmaktayken maalesef bu alan mahallelinin rızası olmadan satılmıştır.

Mahallemiz ilçenin ikinci büyük nüfusuna ve yoğun yerleşimine, ayrıyeten onlarca otel olmasına karşın mahallemizde hazırda itfaiye aracı bulundurulmaması, oluşabilecek afetlere kısa zaman da müdahale edilemeyecektir.

Mahallemizde yeni inşa edilen Granada Otel, mülkiyeti Hazineye ait olan Spor Alanını (sosyal donatı alanı) tahsis alarak kendi kullanımında otel alanına dahil etmesi öncelikle mahalle gençlerini ve sakinlerini spor alanlarının kaybından dolayı üzmüştür. Bunula beraber Granada Otel mülkiyeti Orman da olan alana (Belek Belediyesi döneminde 20 yıllığına park olarak kiralanmıştı) kadar sınırlarını uzatıp beton duvarla kapatmaktadır.

Mahallemizde yüksek bedelli emlak vergisi alınmasına karşın, birçok cadde ve sokağın yolları açılmamış, asfaltlanmamıştır. Hatta mevcut arka sokaklardaki yolların kazı sonrası gerekli tamiratın yapılmaması sebebiyle birçok mevkii de çukurlu yollar mevcuttur. Bunun yanında hali hazırda kullanılan park-basketbol-halısaha-oyun parklarının bakımları yapılmamaktadır.

Mahallemiz turizm merkezi olması sebebiyle bir milyonun üzerinde yerli ve yabancıyı misafir etmektedir. Bu nedenle mahalle düzenleme yapılırken, mahalle siluetine özen gösterilmesi gerekmektedir. Maalesef Belek Mahalle girişinde kokoreç işletmesine müsaade edilmiş olması yerli yabancı herkesin eleştirisine sebep olmuştur.

 

Bununla birlikte Belek merkezinin meydanı olan “Şelale ve Toplanma Alanı” Belek Belediyesi döneminde Valilikten özel protokolle tahsis alınan bu alanın tümünde ticari faaliyete için izin verilmiştir. Valilik protokolünde “kesinlikle ticari faaliyette bulunulmaması, su bile satılmaması” koşulu getirmiş olmasına karşın alanın tamamında ticari faaliyet gösterilmesi düşündürücüdür. Turistlerin ilgi odağı olan Şelale ve Meydan özelliğini yitirmiştir.

Ayrıca mahallenin muhtelif yerlerinde, otel ve lojman önlerinde turizme hiç yakışmayan yapılarda büfe vb işletmelere müsaade edilmesi üzücüdür.

 

Bu işletmelere müsaade edilmesinin sebebi; bulunduğu semte değer kattığına inanılması mıdır, ticari alan eksikliği görülerek ilavemidir? İlçemizin birçok noktasında (İşler Caddesi - Çınaraltı Meydanı – Kadriye Mahallesi Meydanı – Boğazkent’te çok sayıda parklar vs..) sosyal yaşam alanları genişletme çabası var iken, Belek’te daraltılması manidardır. Belek’te yapımı devam eden Mesire Alanı tamamlanınca büfe vb işletmelere müsaade edilmeyeceğini, sadece Serik halkına hizmet vermesini umut ediyoruz.

 

Mahallemizde her cumartesi günü kurulan pazar yerlerinin her geçen gün büyütülmesi mahalle esnaflarınca üzüntüyle karşılandığı gibi aynı zamanda düşündürücüdür.

Mahallemiz de faaliyet gösteren Belek Taxi Kooperatifi oteller de faaliyet gösteren Rent a Car ve Otel yönetimleriyle yaşamakta olduğu sıkıntılarının çözüme kavuşturulamaması, üyesi olan mahalle sakinlerini tedirgin etmektedir. Yetkili makamlarca usulsüz taşımacılık yapan kişileri tespit etmesine ve belediye iş yeri ruhsatını iptal etmesine karşın, kişiler halen otel içerinde faaliyete devam etmektedir. Oysa ki Belediye Otel ve tüm tahsisleri 49 yıl boyunca denetleyen ve uygun olmaması durumunda tahsisin iptaline kadar yetkili kurumdur. Belediyemizin bu usulsüzlüğe en kısa süre müdahalesini umut etmekteyiz.

Mahallemiz ilçemizin en büyük mahallelerinden biri olmasına karşın bir tane ilköğretim okulu vardır ve de mahalle sakinlerinin taleplerini karşılayamamaktadır. Okulumuz eksiklilerini ilgili birimlerin kontrollerinde görülmüştür, maalesef tamamlanamamıştır. İmar planlarında Eğitim Alanlarımız mevcuttur ve yeni okulumuzu yetkililerin planlamaya dahil etmesini umut ediyoruz.

 

Yukarıda dile getirmiş olduğumuz konular, kişi veya kurumları eleştirmek değildir. Amacımız öncelikle mahalle sakinlerimizin yaşamış olduğu sıkıntıları dile getirmek, aynı zamanda ülke turizmine yıllardır gerek marka değeri, gerekse Serik halkına gelir kaynağı olan mahallemizin verimliliğini arttırmaktır. Yılda bir milyonun üzerinde yerli ve yabancı turist Belek’te ağırlanmasına karşın, Belek yerel yönetimlerden hak ettiği hizmetlerin hiç birini alamamaktadır. Dile getirdiğimiz konuları, ilgi birimlerin incelemesi durumunda taleplerin haklılığı tespit edeceklerdir. Eleştirilen hususları kamuoyunun vicdanına sunarız. Konuların çözümünde emeği geçecek yetkililere şimdiden teşekkür ederiz.

 

Mahallemizdeki sıkıntıları dile getirmemize yardımcı olan ilçemizin değerli basın mensuplarına teşekkürü bir borç biliriz. Saygılarımızla…” dedi.

Belekliler, basın açıklamasının ardından gazetecilere sorunlu alanları da gezdirdiler.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Serik Siyaset Akademisinde Başarı Belgeleri VerildiÖnceki Haber

Serik Siyaset Akademisinde Başarı Belgel...

Engelli Koordinatörlüğünden Kaymakama ZiyaretSonraki Haber

Engelli Koordinatörlüğünden Kaymakama Zi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar