Biçerdöverle hasatta dikkat edilecek hususlar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Biçerdöverle hasatta dikkat edilecek hususlar
Hasat döneminde biçerdöverle hasat edilecek ürünler hakkında Serik İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü sosyal medya hesabından bir duyuru yayımladı.

Serik İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Sosyal medya hesabından yayınladığı duyuru şu şekilde ; "Çiftçilerimizin büyük emek ve masrafla üretmiş oldukları hububat ile diğer ürünlerin, biçerdöverlerle hasat edilmeleri sırasında meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarını önlemek üzere, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2017 yılı hasat döneminde de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca görevlendirilen elemanlar tarafından tarla kontrolü yapılacaktır.

Hasat öncesinde veya hasat sırasında biçerdöver sürücüleri, biçerdöver sahipleri ile ürün sahiplerinden aşağıda belirtilen hususlara uyması istenecektir.


1.Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce biçerdöverlerin tekniğe uygun bir şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getireceklerdir. 


2.Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacaklardır.


3.Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler biçerdöver ile ürün hasadı yapmayacaklardır.


4.Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğüne bildirecektir.


5.Her ürüne göre, hasat zamanı hassasiyetle belirlenecek, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılacaktır.


6.Hasatta üründeki rutubet durumu dikkate alınacak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmayacak ve çiğ düşmeden önce hasada son verilecektir.


7.Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacaktır.


8.Biçerdöverlerin hassas ayarları, ürünün cinsi ve durumuna göre tekniğe uygun olarak yapılacak, her türlü değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilecektir.


9.Biçerdöverin çalışma hızı, biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilecektir.
10.Kayıpların azaltılması amacı ile engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde, biçerdöverlere sap ayırıcı ve başak kaldırıcılar monte edilecektir.


11.Operatör belgeli sürücüler, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapacaklardır.


12.Biçerdöverle hasatta, kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen Bakanlık elemanlarına, ürün sahipleri, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylıkları göstereceklerdir.


Yukarıda belirtilen hususlara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem yapılacaktır. İlgililere önemle duyurulur.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Haydi Gençler! Gençlik KampınaÖnceki Haber

Haydi Gençler! Gençlik Kampına

Yaz Kur'an Kursları için Eğitim verildiSonraki Haber

Yaz Kur'an Kursları için Eğitim verildi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar