Borçlanma yetkisi için Olağanüstü toplantı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Borçlanma yetkisi için Olağanüstü toplantı
Serik Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında gündeme gelen Belediye başkanına borçlanma yetkisi verilmemişti. Bunun üzerine tek maddelik Olağanüstü Meclis toplantısı bugün yapıldı.

Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık’ın başkanlığındaki yapılan Olağanüstü Meclis toplantısına Milliyetçi Hareket Partisi aldığı grup kararı ile toplantıya katılmadı. MHP grubundan Olağanüstü meclis toplantısına sadece bir meclis üyesi katıldı. Cumhuriyet Halk Partisinden iki meclis üyesi toplantıya katılırken iki meclis üyesi ise katılmadı. Ak Parti grubundan ise Belediye Başkanı Ramazan Çalık ile birlikte toplam 14 kişi katıldı. Olağanüstü meclis toplantısına Ak Parti’den iki meclis üyesi katılmazken bağımsız meclis üyesi olarak devam eden Mithat Küçük’te toplantıya katılmadı.  Olağanüstü Belediye Meclis toplantısı saygı duruşunun ardından olağanüstü meclis gündemi okundu.

 

OLANÜSTÜ MECLİS GÜNDEMİ : BORÇLANMA

Olağanüstü meclisi toplanmasına sebep olan madde şu şekilde; Mahallelerimizin asfalt ve muhtelif yatırımlardaki finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere; 5393 Sayılı Belediye Kanunun 68.(e) maddesinde belirtilen esas ve usullere uyularak, İller Bankası, Kamu Bankaları veya Özel Bankalardan banka kredisi kullanılabilmesi için, Belediye Başkanına yetki verilmesinin görüşülmesi hakkında Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklif yazısı.

 

BAŞKAN ÇALIK; “HİZMETİ KESERSEK BORÇLANMAYA GEREK YOK”

Olağanüstü meclis toplantısı maddesi okunmasının ardından Başkan Çalık yaptığı konuşmada, “ Hizmet yapmak için paraya ihtiyacımız var. Biz 20 milyon TL aldığımız zaman Serik’e çok faydalı hizmetler götürebileceğimizi düşünüyoruz. Bu paranın 10 milyon TL sini asfalt ekipmanın da eksiklerimiz var burada kullanacağız, bu borçlanma yetkisini aldığımız takdirde eksiklerimizi gidermiş olacağız. Serik’in dört ayrı köşesinde asfalt çalışması yapıyoruz. Hizmetleri keseriz borçlanmaya gerek yok. Bizim gelirimiz bizi döndürüyor. Hizmetleri de bir an önce götürmek için sizlerin de borçlanmaya destek vermeniz gerekiyor. Her belediye borçlanıyor. Bizden küçük olan belediyeler bile borçlanıyor. Mal varlıklarını satıyor. Biz hiç bir şey satmadık” dedi.  Başkan Çalık’ın konuşmasının ardından tek maddelik borçlanma yetkisi başkana verilmesi için komisyona havale oy birliği ile kabul edildi.  Komisyonda konunun görüşülmesi için olağanüstü meclise ara verildi. Aranın ardından meclisi tekrar toplayan başkan Çalık komisyon raporunun hazırlanabilmesi için meclisi Salı günü saat 14:00 te toplanmak üzere son verdi.

 

OLAĞANÜSTÜ MECLİS TOPLANTISI YILDA 3 DEFA YAPILIR

Edinilen bilgiye göre olağan üstü meclis toplantıları ek oturum olmaksızın 1 gün içerisinde karara bağlanması gerekiyor. Bu durumda Serik Belediyesi 2017 yılı için iki olağanüstü meclis toplantı hakkını kullanmış olacak. İlgili kanun maddesi şu şekilde;

5393 sayılı Belediye kanununda yer alan Madde 20 - Belediye meclisi, her ayın ilk haftası, önceden kararlaştırdığı günde toplânır. Meclis, resmî tatile rastlayan günlerde çalışmasına ara verebilir. Belediye meclisi her yıl bir ay tatil kararı alabilir. Bütçe görüşmesine rastlayan toplantı süresi en çok yirmi gün, diğer toplantıların süresi en çok beş gündür. Mutat toplantı yeri dışında toplanılmasının zorunlu olduğu durumda üyelere önceden bilgi vermek kaydıyla meclis başkanının belediye sınırları içerisinde belirlediği yerde toplantı yapılır. Ayrıca, toplantının yeri ve zamanı mutat usûllerle belde halkına duyurulur. Meclis toplantıları açıktır. Meclis başkanının veya üyelerden herhangi birinin gerekçeli önerisi üzerine, toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla kapalı oturum yapılmasına karar verilebilir. Meclis görüşmeleri görevlilerce tutanağa geçirilir, başkan ve kâtip üyeler tarafından imzalanır. Toplantılar, meclisin kararıyla sesli ve görüntülü cihazlarla da kaydedilebilir.

 

(Ek fıkra: 07/06/2007-5675 S.K./3.mad) Belediye başkanı, acil durumlarda lüzum görmesi halinde belediye meclisini bir yılda üç defadan fazla olmamak ve her toplantı bir birleşimi geçmemek üzere toplantıya çağırır. Olağanüstü toplantı çağrısı ve gündem en az üç gün önceden meclis üyelerine yazılı olarak duyurulur ve ayrıca mutat usûllerle ilan edilir. Olağanüstü toplantılarda çağrıyı gerektiren konuların dışında hiçbir konu görüşülemez. Önceden meclis üyelerine yazılı olarak duyurulur ve ayrıca mutat usûllerle ilan edilir. Olağanüstü toplantılarda çağrıyı gerektiren konuların dışında hiçbir konu görüşülemez.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Genç hemşire kazada öldüÖnceki Haber

Genç hemşire kazada öldü

Serik’te 15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü yapıldıSonraki Haber

Serik’te 15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar