Büyükşehir İlk Meclisinde Borcunu Açıkladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Büyükşehir İlk Meclisinde Borcunu Açıkladı
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin yeni dönem ilk meclis toplantısı Belediye Başkanı Muhittin Böcek başkanlığında yapıldı. Mecliste, Büyükşehir'in 4 milyar 312 milyon lira borcu olduğu açıklandı.

  

Yerel seçimler sonrası Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi ilk kez toplantı. Toplantıya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen CHP'li Muhittin Böcek başkanlık yaptı. Siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği meclise Muhittin Böcek alkışlar eşliğinde girdi. 106 meclis üyesinin de katıldığı ilk toplantıda, seçilen belediye başkanları ve üyeler birbirini kutladı. Mecliste CHP'nin grup sözcülüğünü Deniz Filiz, AK Parti'nin sözcülüğünü Nafiz Tanır, İYİ Parti'nin sözcülüğünü Ertürk Yazar, MHP'nin sözcülüğünü Selçuk Senirli, DSP'nin sözcülüğünü Necati Topaloğlu ve tek üyesi bulunan Saadet Partisi'nden Mehmet Manavoğlu yaptı. Sözcüler, partileri adına gündem dışı konuşmalar yaptı. Oturumu, dün gözaltına alındıktan sonra adliyeden serbest bırakılan Cem Oğuz ve Cemil Böcek de izledi.


 

BÖCEK'TEN TÜREL'E TEŞEKKÜR


 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Muhittin Böcek meclisteki ilk konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e teşekkür etti. Herkesin belediye başkanı olabileceğini belirten Böcek, 25 yıllık siyasi hayatında kimseyi ötekileştirmediğini kaydetti. 19 ilçe belediye başkanıyla Antalya'yı yöneteceklerini dile getiren Böcek, eski Başkan Menderes Türel ve ekibine teşekkür etti.


 

MHP SÖKÜLEN TABELASINI SORDU


 

Gündem dışı konuşmalarda MHP'li Selçuk Senirli, belediyede grup toplantılarını yaptıkları odadan MHP tabelasının kaldırıldığını belirterek, bunun gerekçesini Başkan Böcek'e sordu. Böcek ise grup toplantı odalarının yeniden düzenlendiğini, herhangi bir kasıt olmadığını söyledi. Muhittin Böcek, "MHP'ye ve Ülkücülere yanlışımız olmadı. Bunlara takılmayın, isteyerek böyle bir şey yapılmamıştır. Arkadaşlarım adına özür dilerim, gereği yapılacaktır" dedi.


 

Konuşmaların ardından sistemde yapılacak değişiklikler nedeniyle toplantıya yarım saat ara verildi.


 

DSP VE SP'den CHP'YE DESTEK


 

Aranın ardından komisyon üyeleri ve Büyükşehir Belediyesi'nin bağlı olduğunu birlikler için üye seçimi yapıldı. Oylamalarda DSP ve SP, CHP'nin teklifi yönünde oy kullandığı görüldü. Yeni dönemde başkanlık divanı, başkan vekilleri ve encümen şu isimlerden oluştu:


 

Başkanlık Divanı:


 

Büşra Özdemir (CHP)

Kerem Kaya Turan (CHP)


 

Başkan vekilleri:

 

 

Deniz Filiz (CHP)

Ramazan Özen (İYİ Parti)


 

Encümen üyeleri:


 

Mesut Kocagöz (CHP)

Mithat Aras (CHP)

Şerafettin Özer (CHP)

Büşra Özdemir (CHP)

Mehmet Cengiz Büyükgebiz (İYİ Parti)


 

TOPLAM BORÇ AÇIKLANDI


 

Meclisin son maddesinde ise Büyükşehir Belediyesi'nin yeni yönetimi, devam eden projelerde kullanmak üzere bankalardan 200 milyon kredi kullanmak üzere meclisten yetki istedi. Teklif maddesi, Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edildi. Teklif maddesi görüşüldüğü sırada Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Selahattin Artun, 31 Mart 2019 yılı tarihi itibariyle belediyenin borç miktarını açıkladı. Belediyenin iç ve dış borcunun toplam 4 milyar 312 milyon lira olduğunu kaydeden Artun, emanetlerde bekleyen borç miktarının ise 796 milyon lira olduğunu aktardı. Artun, belediyenin 403 milyon lira da alacağını söyledi.


 

Komisyona sevk edilmesi teklif edilen maddeye AK Parti grubu ret kararı verdi. AK Parti grubunun bu kararına Böcek, "Bu borç, Muhittin Böcek'in borcu değildir" yanıtını vererek tepki gösterdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kız Çocuğuna Cinsel İstismar Davasında Bilirkişi Raporu GeldiÖnceki Haber

Kız Çocuğuna Cinsel İstismar Davasında B...

Kemer'de Silahlı Kavga: 3 Yaralı, 6 GözaltıSonraki Haber

Kemer'de Silahlı Kavga: 3 Yaralı, 6 Göza...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar