Büyükşehir’den 11 Milyar 385 Milyonluk Rekor Yatırım

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Büyükşehir’den 11 Milyar 385 Milyonluk Rekor Yatırım
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 3 milyar 410 milyon lira olarak belirlenen 2019 taslak bütçesi meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi.

Bütçenin yüzde 43’lük dilimi ise yatırıma ayrıldı. AK Parti gurup sözcüsü Bahattin Bayraktar, Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yılda 11 milyar 385 milyon TL’lik yatırımla rekor kırdığını belirterek, “Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” dedi. Mecliste cemevi tartışması da yaşandı.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi 2019 performans raporu ile 2019 taslak bütçesini görüşmek üzere toplandı. Mesut Kocagöz’ün başkanlığını yaptığı toplantıda grup başkanları bütçe ile ilgili görüşlerini dile getirdi. AK Parti Gurup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, grubu adına yaptığı konuşmada performans ve bütçeyi değerlendirdi.

Bayraktar: ‘Yüzde 43 yatırıma ayrıldı’

Bayraktar, bütçede personel giderlerinin yüzde 15 oranında tutulduğunu belirterek, “ Oysa yüzde 30’a kadar bu oranı kullanabilirlerdi ama yatırıma dönük olması açısından sermeye giderlerine baktığımız zaman yüzde 42.99 oranında bir sermaye giderimiz söz konusu. Burada 2019 yılında Antalya’ya hizmet etme konusunda bir performans tablomuz söz konusudur. Tabi mal ve hizmet alım giderleri de yine aynı orantıda. Büyükşehir belediyesinin 2019 bütçesi yine bu memlekete hizmet önünde bir bakış açısı ortaya koymuştur. 4 yılda 11 milyar 385 milyon yatırımla bir rekor kırdık. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır diyorum” dedi 

Kocagöz: ‘Teke’den süt çıkartıyoruz’

Meclis Başkan Vekili Mesut Kocagöz de muhalefetin bazı eleştirilere yanıt verdi. 2009 - 2014 arasında büyükşehir belediyesine haciz geldiğini hatırlatan Kocagöz, “2009-2014 arası bu belediyenin başkan odasına haciz geldi mi? Geldi. Personelin parası ödenmemişti. Esnaflar buraya yürümüştü. Ondan sonra da bu belediye ne iş yapar? Paran nerede? diyorsunuz. Allah için halkımız bizi görüyor. Bu belediye tekeden süt çıkartmıştır. Antalya’mıza en iyi hizmet nasıl yapılır halkımız görmüştür. Parayı ve insanı iyi yönetirseniz bütçenizi iyi ayarlarsanız ekibinizi iyi kurarsanız iyi hizmet yaparsınız. Ben başta Başkanımız Menderes Türel olmak üzere Genel Sekreterimiz, daire başkanlarımız emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu. Ardından Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 bütçesi ve performans programı ile 19 ilçenin bütçeleri mecliste kabul edildi.

Sorgun ve Çalkaya

Meclis toplantısında ayrıca tapuda orman vasfıyla hazine adına kayıtlı bulunan ancak turizm teşvik kanunu gereği Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli Sorgun Çamlığı’nın günübirlik tesisi ve rekreasyon alanı yapılması için Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisi ile ilgili meclis kararı alındı. Mecliste ayrıca Çalkaya Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’nın 1/25 000 ölçekli nazım imar plan değişikliğine askı süresince yapılan itirazlar da görüşülerek karara bağlandı. İYİ Parti bu maddede çekimser oy kullandı.

Merthatun sert çıktı

Öte yandan gurup konuşmalarında CHP’li meclis üyesi Recep Tokgüz’ön cemevi inşaatı ile ilgili eleştirisine, AK Partili meclis üyesi Ercan Merthatun son noktayı koydu. Merthatun, CHP’li meclis üyelerini sert bir dille eleştirdi.  Dört buçuk yıldır meclis üyesi olduğunu hatırlatan Merthatun, şunları söyledi: “ Cemevleri konusunda dört buçuk yıldır biz Büyükşehir nezdinde ve diğer belediyelerde büyük ölçüde emek verdiğimiz kanaatindeyim. Bu dönemin Alevi toplumu adına verimli bir dönem olduğu kanaatindeyim. Bunda da herkesin nezdinde bizim de emeğimiz var. Yalnız Recep Bey’i aynı duyarlılığı Muratpaşa meclisinde göstermediği için kendisini kınıyorum. Muratpaşa Belediyesi sınırları içerisinde 26 yıldır devam eden ve inşaatı hala bitmemiş, büyük tapu törenleriyle tapusunu teslim ettikleri Kızılarık’ta bir cemevi var. Önce bir o cemevi’ni ziyaret edin. O cemevindeki inşaatın büyük çoğunluğunu Menderes Türel ilk döneminde yapmış, ondan sonra da tek çivi çakılmamış ve oradaki toplum kendi haline bırakılmıştır. 200 binin üzerinde seçmen var ve yüzde 70’inin oyunu alacaksınız ve gelip burada siyaset yapacaksınız. Yok öyle bir dünya.”

Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en büyük cemevi projelerinden bir tanesinin temelini Altınova’da attığını belirten Merthatun, “2019 yılında da o cemevi bitmiş olacak ve teslim edilmiş olacak” dedi.

CHP’nin utancıdır

Merthatun şu ifadeleri kullandı: “Zeytinköy’ün içerisinde Muratpaşa Belediyesi bir cemevi yaptı. Zeytinköy Alevi Dernekleri diye bir dernek kurdu. Türkiye’nin en büyük çatı örgütü olan Alevi Örgütlerine vermedi, orada bir tane kendi tekelinde bir Alevi derneği kurup, o derneğe teslim etti. Onlara da 20 metrekarelik bir alan tahsis etmiş sadece. Geriye kalan binayı yine Muratpaşa Belediyesi kullanıyor. Protokolle devir yaptığınız topluma bile saygı duymuyorsunuz. Önce Alevi toplumuna doğru anlamda, doğrudan saygı duymayı öğrenelim. Sonra burada Alevi toplumu veya cemevleri üzerinden siyaset yapalım. Gerçekten samimiyseniz önce o protokolü değiştirin, Alevi örgütlerine o binayı teslim edin, kültür salonu gibi istediğiniz gibi kullanmayın. cemevi olarak orayı teslim edin, ondan sonra burada siyaset yapın. Önce gidin Kızılarık Mahallesi’nde tapu töreni yapıp siyaset malzemesi olarak kullandığı cemevini bitirin. Bu da Cumhuriyet Halk Partisi’nin utancıdır. Bu utancı CHP’de siyaset yaparken de söylemiştim. Burada da söylüyorum.” Meclis toplantısının ardından ASAT Genel Kurulu toplantısı yapıldı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İSTEK’te Öğretmenlere Mesleki Eğitim VerildiÖnceki Haber

İSTEK’te Öğretmenlere Mesleki Eğitim Ver...

Yükseliş 'Kardeşleri' AğırladılarSonraki Haber

Yükseliş 'Kardeşleri' Ağırladılar

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar