Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlandı
Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle ilçe müftülüğünce birçok program gerçekleştirildi. Son olarak Din Görevlileri Cuma günü Boğazkent Mahallesi Deniz Yıldızı Restoranda düzenlenen Cami,Şehir ve Medeniyet temalı konferansta buluştular.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Sabri Akpolat’ın verdiği konferansa Serik Kaymakamı Haluk Şimşek, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, İlçe Müftülüğüne yeni atanan misafir olarak katılan Antalya İl Müftü Yardımcısı İbrahim Keser, İlçe Milli Eğitim Müdürü İkram Ekiz, İlçe Spor Müdürü Mevlüt Özen, Müftü v. Mustafa Güner, Cami imamları ve eşleri katıldı.

Konferans öncesi bir konuşma yapan Serik İlçe Müftü v. Mustafa Güner şunları söyledi; “Başkanlığımız her yıl Camiler ve Din Görevlileri haftasını farklı temalarla ele almakta. Ülke çapında konferanslar paneller ve bu tür toplantılar tertip ederek Caminin bir yönünü topluma işlemektedir. Bu yıl ki konu Cami, Şehir ve Medeniyet teması etrafında işlenecektir. Malumunuz sevgili Peygamberimiz (Aleyhissalatu Vesselam) Mekke’den Medine’ye hicret etmeden önce Medine’nin adı Yesrib idi. Yesrib’i Medine’ye dönüştürdü ve Medinelilerin bedevileri artık medeni oldu. Sevgili Peygamberimiz (Aleyhissalatu Vesselam) nuruyla oraya medeniyet ulaştı. Katılımlarınızdan dolayı hepinize şükranlarımı arz ediyorum. Bu tesisi kullanmamızda bize bu imkânı sağlayan sayın Belediye Başkanımıza sonsuz şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

ÇALIK; BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık; “Sizin mesleğinize gıpta ile bakıyorum. Yani belediye başkanı da olsak hoca olamamanın imam olamamanın din adı olmamanın her zaman ezikliğini yaşıyoruz. Bunun için sizlere çok büyük sorumluluklar düşüyor. Ben 30 yıl Serik dışında yaşadım Serik’e geldiğimde en büyük eksikliğin vicdani noktada olduğunu gördüm. Kalplerim birazcık mühürlü değil de kalplerin biraz daha güzelleşmesine ihtiyaç duyduğunu fark ettik. Kalplerimizin daha da güzelleşmesi için Serik’te imamlarımıza çok görev düşüyor. Bunun için ne gerekiyorsa biz üzerime düşeni yapmaya hazırız bugüne kadar yapmaya da gayret ettik bundan sonrada Allah’ın izniyle yapacağız. Belki tek tek hepinize ulaşamayabilmişizdir ama bütün cami ve Kur’an Kursları için 1 Milyon 900 bin lira para harcamışız fakat son senenin rakamımı yoksa 3 senenin rakamımı emin değilim ama yüklü bir meblağ. 2 Milyon 300 bin lirada Milli Eğitim için harcamışız. Kur’an-ı öğrenen her öğrencimize ve vatandaşlarımıza hediye veriyoruz. Zaman zaman mahallelerde vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin katıldığı Kur’an Kurslarını görünce hoşumuza gidiyor. Kur’an-ı öğrenen herkese hediyesi bizde diyerek açık çek veriyoruz. Gerçekten bu memleketin buna ihtiyacı var Serik’i bir Anadolu ruhuna sahip kılmamız lazım. Ben açık sözlüyüm her zamanda açık konuşmayı seviyorum bizde veren elden ziyade alan el makbuldür. Ama veren el durumuna getirmek zorundayız Serik’i bunun için çok çaba sarf ediyoruz. Değişimin başladığını da görüyoruz. Bunda da en büyük katkıyı Allah’ın izniyle sizler yapacaksınız. Dualarınızı bizden eksik etmeyin. Hep birlikte bu memlekete hizmet edelim. Çünkü birlik ve beraberliğe tüm Türkiye’de özelliklede Serik’te ihtiyacımız var” dedi.

Serik’e ilçe müftüsü olarak İbrahim Keser şunları söyledi; “Bizler Din gönüllü ve görevlisi insanlarız. Allah’ın kendi dininde hizmetkarlarıyız. Bu milletin dini hayatı tanıyabilmesi için dini daha iyi yaşayabilmesi için onlara rehberlik ve liderlik ediyoruz. Tabi işimiz kolay değil, kolay olmamakla birlikte bir o kadar da güzel bir meslek Allah herkese nasip etmiyor. Camiler ve Din Görevlileri Haftasını idrak ediyoruz. İslam medeniyeti dediğimiz bir medeniyet cami eksenli bir medeniyet. Çünkü ecdadımız şöyle ifade ediyor nereye bir otağı kursak orada bir cami veya mescit inşa etmesek kendimizi bedbaht ahdederiz diyen bir nesilden geliyoruz biz. Doğu medeniyetine baktığını zaman İslam medeniyeti hep doğrular üzerine kurulmuş bir medeniyet. Batı medeniyetine baktığınız da tamamen yalanlar üzerine inşa edilmiş aynı zamanda sömürgeci bir kültüre dayanan medeniyet. Ama ne yazık ki uzunca yıllardan beri doğrular üzerine kurulan bir medeniyet maalesef pek ayaklananmış İslam ülkelerine baktığımız zaman! Yalan üzerine kurulmuş batı medeniyeti maalesef bizi fersah fersah geçmiş durumda. Bizler tekrar o tarihteki rolümüzü üstlenmek durumundayız. İslam medeniyetini camilerimizle birlikte şehrimizle birlikte yaşadığımız mekanlarla birlikte üst düzeye çıkarmak ve bu yolda çalışmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Konferans sonrasında Serik Kaymakamı Haluk Şimşek, Konferansı veren Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Sabri Akpolat’a plaket vererek teşekkür etti. Belediye Başkanı Ramazan Çalık Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenen öğrencilere hediyeler verdi. Program verilen yemeğin ardından son buldu.

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Serik Belediyespor, Kepez deplasmanından galibiyetle döndüÖnceki Haber

Serik Belediyespor, Kepez deplasmanından...

Kitap Okuma Etkinliği Ödül TöreniSonraki Haber

Kitap Okuma Etkinliği Ödül Töreni

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar