Dağdaki Kültür Bitkisini Aldık, Ovaya İndirdik

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dağdaki Kültür Bitkisini Aldık, Ovaya İndirdik
Serik ilçesi Gebiz Mahallesinde üretici Mehmet Gebizli tarafından Adaçayı üretimine başladı.

Serik ilçesi Gebiz Mahallesinde üretici Mehmet Gebizli tarafından Adaçayı üretimine başladı. Tarım İlçe Müdürü Mustafa Çömezoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi; Bölgemizde Bakanlığımızın Itırlı ve Tıbbi bitkilerin üretilmesi ve yaygınlaştırılması kapsamında ilçemizde 2 üreticimize 32 bin adet adaçayı fidesi verdik. Çiftçilerimizin ekmiş oldukları fideleri araziyi gezerek yerinde inceledik. Üreticimiz Mehmet Gebizli daha önce 10 dönüm araziye adaçayı ekimini yapmış, bilinçli bir üreticimiz kendisi. Bölgemizde adaçayı bitkisinin yaygınlaşması için bizler üreticilerimizin takipçisi olacağız. Kendilerine her türlü desteği vereceğiz” dedi.

 

Üretici Mehmet Gebizli; “  Adaçayını 2007 yılında arkadaşımın aracılığıyla, Latince ismi Salvia Officinalis olan bitkinin ekimini önce bir alanda denedik. Yağını çıkardık, 100 kg’da 1,3 litre yağ çıkardık. Daha sonra ekimlerimize devam ettik. Baktık ki bitkiden dönümde 500 kg veriyor. Yılda 2 defa hasat yapıyoruz. Bu bitkiyi fazla suladığın zaman dibinde mantar oluşuyor ve kuruyor. Damlama sulama işini iptal ettim, ne ilaç ne sulama istiyor. Kendi halinde büyüyor. Bitkiyi yoğun olarak Antalya ve İzmir’e satıyoruz. Çay olarak içilebiliyor. Yağ olarak çıkarılıyor. Adaçayı bitkisinin yaş halinde kg bazında birim fiyatı 1 ila 1,5 TL arasında, kurusu da kg bazında birim fiyatı 4 TL’den alıcı buluyor. Ben kendim adaçayı bitkisini ektikten sonra tarım ilçe müdürlüğüne ÇKS kaydını yaptırdım. Çiftçi Kayıt Siteminden Tarım Bakanlığı yetkilileri görmüş, Tarım İlçe Müdürlüğü beni bularak 24 bin adet fide verdiler. Bununda tamamını ektim. Ben bu bitki ekiminin bölgemizde yaygın olmasını istiyorum. Kıraç yerler için çok verimli bir bitki. Masraf yok, ilaç yok, gübre yok, sulama yok. Dağdaki kültür bitkisini aldık, ovaya indirdik” dedi

 

 

ADAÇAYI BİTKİSİ HAKKINDA BİLGİ

Adaçayı bitkisi özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen ıtırlı bir bitkidir. 30-75 cm. arasında boylanabilen adaçayı türleri, kışın yapraklarını dökmeyen, dayanıklı otsu ya da çalımsı bitkilerdir. Menekşeye benzeyen çiçekleri haziran - temmuz aylarında açar.  Kare kesitli tüylü gövdesi, bitkinin ikinci yılında odunsulaşır. Genellikle yakıcı kokusu olan gri-yeşil yaprakları, bazı türlerde alacalı, hatta kırmızı ve mor renklerde olur. Çift dudaklı, derin hazneli çiçekleri genelde mor-mavi renkli iken, seyrek olarak beyaz ya da pembe renkli çiçek açan türleri de görülür. Bitkinin minik tohumları koyu kahverengi ve yumurta biçimlidir. Genelde tohumuyla kendiliğinden çoğalan adaçayı bitkisi, istenirse gövde çelikleriyle de üretilebilir.

Kullanılan Kısmı:

 

Bitkinin tamamı.

 

Etkisi:

 

Şekerli hastaların sinirlerini teskin eder, midevidir. Sindirimi kolaylaştırır. Dispepsi (hazımsızlık) durumunda çok etkili bir gaz söktürücüdür. Gece terlemelerini en aza indirger. İdrar söktürücüdür. Kadınlarda dölyatağı kaslarını uyarır. Aybaşı düzensizliklerini ve aşırı sancıları giderir. Östrojen hormonu içerir. Menopoz dönemi sıkıntılarını azaltır. Adaçayının içerdiği uçucu yağ, mukoza zarlarını iyileştirdiği için ağız, dişeti ve dildeki şikayetlerle boğaz ve bademcik enfeksiyonlarına karşı iyileştiricidir. Bitki, antifungal etkiler taşır. Yani ciltteki mantarlara sürülürse onları yok eder. Adaçayı yaraların iyileşmesini hızlandırır. Adaçayı dişleri beyazlatır ve sağlamlaştırır.

 

Kullanılışı:

 

Bu bitkileri kaynatmayıp demleyip içmek daha faydalıdır. Kaynatıldığı zaman içimi çok zor olur. Suyu kaynatılıp harici yara, sivilce ve saç için kullanılır. Romatizmalı ağrılara lapası sarılır. Suyu ile banyosu yapılır. 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Geleneksel Turnuvada Filenin Şampiyonları Belli OlduÖnceki Haber

Geleneksel Turnuvada Filenin Şampiyonlar...

Serikli Üretici, Kayısı Fiyatlarından MemnunSonraki Haber

Serikli Üretici, Kayısı Fiyatlarından Me...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar