Gazi, Engelli ve Şehit yakınları Pazar yeri ücretinden muaf

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gazi, Engelli ve Şehit yakınları Pazar yeri ücretinden muaf
Serik Belediyesi Kasım ayı ek meclis toplantısı Ramazan Etli başkanlığında belediye meclis toplantı salonunda yapıldı. CHP’li Akbaba’nın önergesi ile Gazi, Engelli ve şehit yakınlarına Pazar yeri işgaliye ücretinde yeni düzenleme yapıldı.

Serik Belediye başkanı Ramazan Çalık’ın bir cenazeye katılmasından dolayı Kasım ayı ek meclis oturumu Ak Parti Meclis Üyesi Ramazan Etli başkanlığında yapıldı. Meclis açılış konuşmasını yapan Etli, “Kasım ayı olağan meclisimizin ek oturumuna hoş geldiniz. Mecliste alacağımız kararların Serik’imize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Dün ülkemizde yaşanan olaylar sonrası dış güçler ve iç güçlerin müşterek hareketiyle silahlı çatışmada şehitler verdik. Şehitlerimize Allah rahmet ve yakınlarına sabırlar ve başsağlığı diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun” dedikten sonra gündeme geçildi.

 

11 maddeden oluşan ek meclis gündem maddeleri komisyondan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi. Kasım ayı olağan meclisinde CHP Meclis üyesi Abdullah Akbaba’nın önerge olarak sunduğu “Belediyemiz sınırları içerisinde bulunan Şehit ve Gazi yakınlarının, engelli ve engelli bakmakla yükümlülerin 1. Derece yakınlarının Pazar yeri işgaliye ücretinden muaf tutulması” hakkında verdiği önerge kabul edilmişti. İlgili komisyona Belediye meclis üyelerinden Abdullah Akbaba, Faik Çıtak, Ali Kuş, Ömer Gürler, Ergüven Yılmaz, M.Cengiz Büyükgebiz, Mustafa Alkan, Mahmut Erdem, Ramazan Güner, H.Barış Ünsal, Bekir Kumbul, Cevriye Yüce ve Adnan Yılmaz’ın talebi üzerine Plan ve Bütçe komisyonu raporunda şart konularak oy birliği ile kabul edildi.

 

Plan ve Bütçe Komisyon Görüşü şu şekilde;

 1. Öncelik eşe aittir, eş istemiyorsa,
 2. İkinci öncelik çocuklarından birinindir (eş ve diğer çocuklarda feragat alacaktır)
 3. Eş ve çocuklar istemiyorsa anne babanındır. (eş ve çocuklardan feragat alacaktır)
 4. Eş, çocuklar ve anne-baba istemiyorsa kardeşlerindir. (eş, anne-baba, çocuklar ve diğer kardeşlerden feragat alacaktır)
 5. Bakıma muhtaç yakını bu haktan yararlanabilmesi için bakıma muhtaç özürlü ile aynı evde ikamet etmesi ve ona bakması gerekmektedir.
 6. Bu haktan yararlanacak kişinin pazarcılıktan başka geliri olmamalıdır (Şehit, Gazi, Engelli ve bakım aylığı alanlar hariç, SGK’lı işçi, emeklilik v.b.)
 7. Bu haktan yararlanacak kişi pazardaki hakkını ancak faydalandığı özürlünün ve şehidin bir başka yakınına devredebilir, devralan yakın yine diğer yakınlardan feragat almak zorundadır, devretmek için kira ödemek istese bile bir kez bu haktan faydalandığı an üçüncü kişilere devir hakkını bir daha kazanamaz.
 8. Bu haktan faydalanan kişi diğer yasal hükümlülükleri yerine getirmek zorundadır. ( pazarcı olarak vergi kaydı, oda kaydı vb.)
 9. Faydalanan yakınla özürlü kişi, aynı evde kalıp özürlüye bakacağı için, bu haktan özürlü yakınının nikâhlı eşi de faydalanabilir.
 10. Serik sınırları içerisinde ikamet edenler.
 11. Sosyal yardımlaşma ve kaymakamlık araştırması sonucunda engelli aylığı ve evde bakım aylığı almaya hak kazanmış kişilere uygulanır.  (Gelir durumu tespiti maksadıyla)
 12. Gazi ve Şehit yakınlarına 100, engelli ve engelli yakınlarına 50 Pazar yeri işgaliye ücretinden muaf tutulacak.

 

ASFALT İÇİN LABORATUVAR KURULSUN

Dilek ve temenniler kısmında ilk sözü CHP Meclis üyesi Abdullah Akbaba aldı şunları dile getirdi; “Serik Belediyemiz güzel bir çalışma ile asfalt plenti kurdu. Güzelde asfalt çalışmaları yapılıyor takip ediyorum. Bu çalışmalardan dolayı da teşekkür ediyorum. Asfalt üretimi için bir laboratuvar kurulması gerekiyor, şuan bir laboratuvar yok ilk başta yapılan yerlerden açılmalar başlamış şikâyetler geliyor. Asfaltın maliyeti çok yüksek laboratuvar kurulup teknik ekip oluşturulup kaliteli asfalt üretelim bir sefer yapılsın kontrol altında yapılsın sorunsuz asfalt dökelim” dedi.

 

Belediye Başkan yardımcısı Mustafa Taşkaya konuyla ilgili şu bilgileri verdi; “Abdullah başkanımın dediği doğrudur. Önceden biz akila denilen maddenin laboratuvar şartları aramadan aldığımız için bozuk geldi. Şimdi ki yaptığımız tüm ihalelerde mutlaka TSE belgeli son bir ay içerisinde alınmış laboratuvar belgeli istiyoruz.” Dedi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gazipaşa’da çiftçinin yüzü gülüyor Önceki Haber

Gazipaşa’da çiftçinin yüzü gülüyor

Küçük kız ihmal kurbanı oluyorduSonraki Haber

Küçük kız ihmal kurbanı oluyordu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar