İstanbul Üniversitesi Çocuk İstismarı ve İhmaline Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul Üniversitesi Çocuk İstismarı ve İhmaline Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu
İstanbul Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 20-21 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Kongre Merkez’inde, ‘’Çocuk İstismarı Ve İhmaline Multidisipliner Yaklaşım Sempozyumu" yapıldı.

Türkiye’nin en köklü üniversitesi unvanına sahip İstanbul Üniversitesi, Devletimize ait Bakanlık, Valilik, Savcılık, Emniyet ve Belediyelerin yetkililerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile üniversitelerdeki öğretim üyelerinin bir arada buluşmasını sağlayarak bir ilke imzasını attı. ÇocukÇa Derneği'de sempozyum da panelistler arasında yerini aldı.


Sempozyum’a yaklaşık 400 kişi katıldı; Avukatlar, Öğrenciler, Aile Hekimi, Psikolog, Doktorlar, Öğretim Üyeleri, Adli Tıp Asistanları bu konuya duyarlı değişik meslek grupları, geç saatlere kadar toplantıyı dinlendiler. Sempozyum toplumda geniş halk kitleleri arasında bir farkındalık yaratmayı başardı.


Sempozyumun açılış konuşmasını İstanbul Vali Yard. Hulusi DOĞAN yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Rektör Yard. Prof. Dr. Recep GÜLOĞLU, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahauddin ÇOLAKOĞLU, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkan Vekili Prof. Dr. Rukiye EKER ÖMEROĞLU ve İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI, tarafından “Çocuk İstismarı ve İhmaline Multidisipliner Yaklaşımın ve Çocuk Koruma ve İzlem Merkezlerinin önemini’’ vurgulayan konuşmalar yapıldı.


İstanbul Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe KILIÇ bu konuda Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Savcılık, Emniyet, Çocuk Şube ve Sivil Toplum Kuruluşlarının işbirliği yapması gerektiğini vurguladı.


Prof.Dr.Ayşe KILIÇ ve Doç. Dr.Mustafa ÖZÇETİN başkanlığında “Çocuk İstismar ve İhmaline Olgularla Multidisipliner Yaklaşım Paneli’nde, Çağlayan Adliyesi’nden Çocuk Savcısı Ümit BABAYİĞİT, İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Öğretim Üyesi A. Ufuk SEZGİN, Uzm. Dr. Birgül TÜZÜN, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Nusret SOYLU, İstanbul Tıp Fakültesi Sosyal Hizmetler Birimi Müdürlüğü’nden Sosyal Hizmet Uzm. Kemal GÜDEK, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdür Yard. Özlem TEMÜR, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkez Müdürü Av. Aşkın TOPUZOĞLU, ÇocukÇa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Buğra Kağan OĞUZ panelde konuşmacı olarak bilgilerini sundular. Üç olgu üzerinden her bir disiplin çocuk istismarı ve ihmaline yaklaşımda çocuğun ve ailesinin yüksek çıkarı için işbirliği ve koordineli bir çalışmanın gerekliliğini vurguladı. Ayrıca istismar vakıalarının bildiriminde ALO 183 hattının etkin bir şekilde kullanılabileceği belirtildi.

Doç. Dr. Nusret SOYLU Başkanlığındaki İkinci panelde, ‘’Çocuk İstismarı ve İhmalini Önlemeye Olgularla Yaklaşım’’ konusu tartışıldı. Bu panelde Prof Dr. Ayşe KILIÇ Dünyada ve Türkiye’de Çocuk istismarı ve ihmalini önlemede kanıta dayalı yaklaşımları anlatarak Türkiye için Primer, Sekonder ve Tersiyer korumanın işbirliği içerisinde yapılması gerektiğini vurguladı. Adli Tıp Anabilim Dalında Görevli Uzman Dr. Cüneyt Destan CENGER, Ergen Sağlığı Bilim Dalında Görevli Uzman Dr. Aylin YETİM ŞAHİN, İstanbul Tıp Fakültesi Sosyal Hizm. Biriminden Sosyal Hizmet Uzm. Kemal GÜDEK, Çocuk Şube Müdür Yard. Özlem TEMÜR, İstanbul Aile Çalışma Bakanlığında görevli psikologlar Özlem ŞAHİN ve Suna BAYRAM, sosyolog Lale KIRCAOĞLU,  ÇocukÇa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Buğra Kağan OĞUZ çocuk istismar ve ihmalini önlemeyi olgular temelinde tartıştılar. Her panelist kendi deneyimleriyle birlikte çocuk istismarı olgularının önlenmesiyle ilgili yaptıkları çalışmaları anlattılar. 
Sempozyumun birinci gününün sonunda Prof. Dr. Ayşe KILIÇ konuşmacılara desteklerinden dolayı teşekkür plaketlerini takdim etti.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Serik Ak Parti Yerel Seçim Eğitim Programına KatıldıÖnceki Haber

Serik Ak Parti Yerel Seçim Eğitim Progra...

Çiftçiler Nöbet Tutmaya BaşladıSonraki Haber

Çiftçiler Nöbet Tutmaya Başladı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar