Kundu’da 3500 fidan toprakla buluştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kundu’da 3500 fidan toprakla buluştu
21 Mart Dünya Ormancılık ve Haftası nedeniyle Aksu Kumköy mahallesine 3500 çam fıstığı fidanı dikimi gerçekleşti.

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hafta dolayısıyla Aksu ilçesi Kumköy mahallesinde Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan Antalya Valisi Karaloğlu; “Bugün dünya ormancılık günü ve haftası dolayısıyla burada vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin katılımıyla fidan dikme töreni yapıyoruz. Biz kıyametin kopacağını biliyorsan bile elindeki bir fidanı toprakla buluştur emrini veren bir dinin bir peygamberin ümmetiyiz. Yine yaş kesen baş keser emrini veren muhteşem bir kültürün bizim için yeşilde ağaçta inancımız bakımından kültürümüz bakımından medeniye bakımından çok önemlidir. Bunu mutlaka çocuklarımız gençlerimize vatandaşlarımıza anlatmalıyız. İşte dünya ormancılık günü ve haftası bizim için bir fırsattır. Bugün fidanları toprakla buluşturacağımız bu alan 2016 yılında çıkan yangın nedeniyle orman yok olmuştur. Türkiye’de çıkan orman yangınlarından sonra türemiş bazı çevreciler yangın sonrası müthiş bir dedikodu yaparlar. Ormanı yaktılar yine bir yerlere peşkeş çekecekler. Her birinize sorsam bu alan Antalya’nın çok kıymetli bir alanıdır. Turizm bölgesinin kıyısında denize yakın bu yanan alanı bugün Orman ve Su İşleri bakanlığımız tarafından Antalya’da yanan tüm alanları ağaçlandırıyoruz. Bu alanı da Türkiye Belarus ülkeler arası dostluk için burayı Belarus hatıra orman alanı ismini veriyoruz. Önemli olan yanan alanları yeniden ağaçlandırmak. Bakanlığımız son yıllarda yanan alanlarda yeniden ağaçlandırma çalışmalarını son hızıyla devam ediyor. Antalya bir orman şehri Antalya’nın 54’ü bildiğimiz üzere ormanlık alan. Antalya’da yaz aylarında kurak dönemlerde çok ciddi risklerimiz var. Sizin bir şey yapmanıza gerek yok ormandaki bir cam parçası her hangi bir kıvılcımla ormanlarımız yanabilir. Onun için bütün vatandaşlarımızın ormanları koruması yangını erken ihbar etmesi çok önemli. Bizim artık her bölgede yangın söndürme ekiplerimiz var. Orman içlerinde su havuzlarımız göletlerimiz var. Gerektiğinde uçak müdahalemiz var. Erken ihbar çok önemli yangını büyümeden önleriz. Son 15 yılda bu toprakta buluşan 4 milyar fidanla beraber hem orman miktarı ve emvali arttığını görüyoruz. Bu yeterlimi hayır bunun için sayın cumhurbaşkanımız 2023’e bir hedef koydu 7 milyar fidan Türkiye’nin 30’unu ormanla kaplayacak. Bugün yapmış olduğumuz bu etkinlikte bunun bir parçasıdır.

 

Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici; “Hafta dolayısıyla bugün burada 3500 çam fıstığı ağaç dikimi için toplandık. Şuan içinde bulunduğumuz saha 2016 yılında yanmış olan bir saha dünya normlarına göre bir ülkenin ormanlık açısından zengin olduğunu gösterir baz 30 alanının ormanlık olması lazım. Türkiye Cumhuriyeti bugün itibari ile yüzde yirmi sekizlerde Antalya’da ise 1146 bin hektar ormanlık alanı var. Biz orman olarak zengin bir ilde yaşıyoruz. 2008 yılında cumhurbaşkanımızın başlattığı seferberlikten sonra bu tarihten itibaren tüm alanlarda ormancılık faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İlimizde 1392 okulda fidan diktik. Okul ve sağlık ocakları hastane ibadethanelerde ağaçlandırma yaptık. 2480 hektar bal ormanları oluşturduk.” Dedi.

 

Konuşmaların ardından hafta dolayısıyla okullarda yapılan resim kompozisyon ve şiir dalında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Vali Münir Karaloğlu, Aksu Kaymakamı Aydın Ergün, Serik Kaymakamı Haluk Şimşek, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici verdi. Ardından Vali Münir Karaloğlu, protokol üyeleri, öğrenciler ve jandarma ekipleri fidan dikimini gerçekleştirdiler.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hüseyin İnce; “Daha güzel Orta Mahalle için adayım”Önceki Haber

Hüseyin İnce; “Daha güzel Orta Mahalle i...

Minik Hatice yedi yaşına girdiSonraki Haber

Minik Hatice yedi yaşına girdi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar