Merkez Camii İnşaatı Hızla Yükseliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Merkez Camii İnşaatı Hızla Yükseliyor
Serik ilçesinde geçen temmuz ayında yıkılarak inşaatına başlanan Serik Merkez Camii'nde çalışmalar sürüyor.

Serik Belediyesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Serik İlçe Müftülüğü iş birliğinde hayırsever iş insanı Adem Kozan'ın katkısıyla yapımına başlanan Serik Merkez Camii'nde inşaat çalışması sürüyor. Kaba inşaatının önümüzdeki yıl bitirilmesi planlanan caminin tamamlanarak ibadete açılmasının ise 2019 yılı sonlarını bulması bekleniyor.
 

 

Toplam 1910 metrekarelik alanda yürütülen inşaattın 1550 metrekaresi cami alanını, 360 metrekaresi ise alt kattaki dükkanları oluşturacak. Caminin zemin katı tabir edilen bölüm 805 metrekare, birinci katı 730 metrekare, bayanlar mahfili ise 375 metrekare olacak. 1500 kişinin aynı anda ibadet edebileceği Merkez Camii'nde, şadırvan birinci kata yapılıyor. Tuvaletlerin ise cami karşında bulunan eski jandarmanın olduğu yerde yeraltı tuvaleti şeklinde yapılması planlanıyor. Zemin kattan kadınlar mahalline kadar engellilerin de kullanabileceği asansör olacak. Caminin zemin katında doğu köşesindeki kitleden kaynaklanan boş alana hanımlar tuvaleti, engelli tuvaleti ve abdest alma yerleri konulacak.
 

 

Serik Merkez Camii'nin ana kubbesinin çapı 16 metre, topraktan kubbe yüksekliği 27 metre, cami ibadet alanından kubbe yüksekliği ise 23 metre olacak. Ayrıca ana kubbeyi çevreleyen 5 küçük kubbe daha inşa edilecek. Çaplar 4'er metre olan kubbelerden ikisi batıda, ikisi doğuda biri ise kuzeyde yer alacak. Yine ana kubbe etrafında 4 yarım kubbe daha bulunacak. Çift minarenin yer alacağı yeni camide çift şerefeli olan minarelerin yüksekliği 50'şer metre olacak. Ayrıca caminin zemin katında yer alan dükkanların arka kısmında kalan ibadete açık bölümde sair zamanlarda da Serik Müftülüğü tarafından çok amaçlı dini program ve etkinliklerin yapılacağı mekan olarak kullanılacak

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türk ve Azeri Gençler Serik'te BuluştuÖnceki Haber

Türk ve Azeri Gençler Serik'te Buluştu

Yükseliş'ten Satranç BaşarısıSonraki Haber

Yükseliş'ten Satranç Başarısı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar