Şap Aşılama Kampanyası Akbaş Mahallesinde Başlatıldı.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şap Aşılama Kampanyası Akbaş Mahallesinde Başlatıldı.
Büyükbaş hayvanlara koruyucu hekimlik çerçevesinde Sonbahar Şap aşılama kampanyası Akbaş mahallesinden başlatıldı. 2005 yılında Kırsal Kalkınma projesi Sosyal destek projesi kapsamında 100x2 Süt inekçiliği projesinin uygulandığı Akbaş mahallesinde Muhtar Hüseyin Demirhan’ın işletmesindeki hayvanların aşılanmasıyla başlanıldı.

Şap Aşılama kampanyasına destek vermek ve kampanyayı başlatmak için Akbaş mahallesine gelen İlçe Kaymakamımız Haluk Şimşek ve İlçe Müdürümüz Mustafa Çömezoğlu işletmeyi ziyaret ederek veteriner hekimler tarafından yapılan aşılama çalışmalarını izledi. Çalışmalar hakkında İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Çömezoğlu’ndan bilgi aldı. Kaymakam Haluk Şimşek, Müdür Mustafa Çömezoğlu, Muhtar Hüseyin Demirhan, veteriner hekimler ve vatandaşlarla tarım ve hayvancılık konularında sohbet etti.

Şap aşılama kampanyası hakkında Bilgi veren Serik İlçe Gıda Tarım ve hayvancılık Müdürü Mustafa Çömezoğlu “Büyükbaş hayvanlarımızı şap hastalığına karşı koruma amaçlı Sonbahar Dönemi şap aşılama kampanyasını Akbaş mahallemizden başlatıyoruz. Hazırlanan program doğrultusunda tüm mahallelerde aşılamalar yürütülecektir. Aşılama programı ile birlikte yeni doğan buzağılarımıza küpe takılarak kayıt altına alınacaktır. 19 Kasım 2018 tarihinde sona erecek kampanyada aşılar ücretsiz olup, sadece veteriner hekimlerimiz 75 kuruş el emeği ücreti alabileceklerdir. Kampanya kapsamında 15 bin hayvanımızın aşılanması hedeflenmektedir. Üreticilerden talebimiz veteriner hekimlerimize yardımcı olması ve hayvanlarını aşılama esnasında zaptı rapt altına almalarıdır.

Hastalığın etkileri hakkında da bilgi veren Çömezoğlu “Şap hastalığı büyükbaş, küçükbaş hayvanlar ile domuz, deve ve yabani çift tırnaklı hayvanlarda görülen viral bir hastalıktır. Ölüm oranı yüzde 2-5 arası değişir ve genellikle genç hayvanlarda görülür. Süt, et ve iş verimini düşürerek büyük ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Hastalık kendisini yüksek ateş, donuk ve cansız bakışlar, dilde, dudakların içyüzünde, yanaklarda, diş etlerinde ve tırnaklarda yaralar oluşmasıyla gösterir.

İlçemizde 3.040 kayıtlı hayvancılık işletmesi bulunmakta olup; 15.417 büyükbaş hayvan, 68.647 küçükbaş hayvan, 17.342 arılı kovan bulunmaktadır.’’ Dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
"Kadın Çiftçiler Yarışıyor 3. Bilgi ve Kültür Yarışması" Serik ilçe finali yapıldı.Önceki Haber

"Kadın Çiftçiler Yarışıyor 3. Bilgi ve K...

Serik'te Kaza Çok Sayıda Yaralı VarSonraki Haber

Serik'te Kaza Çok Sayıda Yaralı Var

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar