Serik Köprüçayı Platformu: “Balık ölümleri artık dursun”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Serik Köprüçayı Platformu: “Balık ölümleri artık dursun”
Yaklaşık 20 gün önce Serik ve Manavgat ilçeleri sınırlarında bulunan Köprüçayı Irmağı Beşkonak rafting alanlarında henüz sebebi belirsiz balık ölümünün ardından sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar tarafından tepki eylemlerine devam ediliyor.

Yaklaşık 20 gün önce Serik ve Manavgat ilçeleri sınırlarında bulunan Köprüçayı Irmağı Beşkonak rafting alanlarında henüz sebebi belirsiz balık ölümünün ardından sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar tarafından tepki eylemlerine devam ediliyor.

 

Irmaktaki balık ölümleri üzerine oluşturulan Serik Köprüçayı Platformu, salı günü bir eylem gerçekleştirdi. Köprüçayı Irmağı barajı üstünde kalabalık bir katılımla gerçekleşen eyleme CHP Serik İlçe Başkanı Osman Demiroğlu, CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, CHP Alanya İlçe Başkanı Ali Tekaut, MHP Serik İlçe Başkanı Hüseyin Yılmaz katıldı.

 

Basın açıklamasını, Köprüçayı Platformu adına Yusuf Dinç yaptı. Dinç, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Bilindiği  üzere 4 Haziran 2016 gününden bu yana bölgemizin önemli su  kaynaklarından biri  olan Köprüçayı Irmağı’nda balık  ölümleri  meydana  gelmektedir ve bu ölümler hala devam etmektedir. yaklaşık 183 km, uzunluğundaki bu su kaynağımızdaki balık ölümleri, tüm bölge halkını tedirgin ve rahatsız  etmektedir.

Çünkü; bizler bu suyu içme suyu ve tarımsal sulama suyu olarak da kullanmaktayız. Bizleri şaşırtan olay ise, hiç bir yetkilinin bu konuda açıklama yapmaması ve bu konuda hiç bir önlem almamış olmasıdır.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, Köprüçayı’nda 4 Haziran’dan bu yana devam eden şüpheli balık ölümlerinin Değirmenözü’ndeki  HES firmasının kullandığı çimentonun nehir suyunun ph. değerini çok düşürmesi ve balıkların solungaç sistemlerini felç etmesinden kaynaklandığını söylemiştir.

Değerli dostlar,  suda ph değerinin düşmesinin balık ölümlerine sebep olduğunu yasayarak, öğrenmiş bulunmaktayız. Peki insan vücudunun yüzde 70’nin su olduğunu düşünersek,  bu sudaki ph değerinin düşüklüğü, insan sağlığı açısından da önemli midir?

İşte; şimdi sıkı durun. Düşük ph oranı,  insan sağlığı acısından hayati  önem taşımaktadır. Çağımızın hastalığı olan kanser hastalığının tetikleyicisidir. Özellikle kemik oluşumu devresindeki çocukların ve ileri yaslardaki yetişkinlerin, özellikle kadınlarda kemik erimesin görülmesi, sık sık kalça kırılmalarının yaşanması gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Peki bitkilerdeki durum nedir. Oda  içler acısı. Arkadaşlar topraktaki ph değerinin düşük olması bitkilerin düzenli beslenmesine engeldir. Düzenli beslenemeyen bitkiler gelişemez ve gelişmeyince de verim düşer. Ürün kaybı olur.

Değerli dostlar işin vahametini iyi anlamalıyız. Bu, basit bir olay değildir. Bir yandan doğal dengedeki kayıplar, bir yerde hastalık riskleri, bir yerde verim kaybı, artık ben yaptım oldu mantığına son vermenin zamanı gelmedi mi?

Kamuoyumuzun vicdanlarına sesleniyoruz. Köprüçayımız, milyonlarca yıldır akar durur. Çağlar boyunca çevresindeki kültürler için, hayvanlar için, bitkiler için can olmuştur. Hayat damarı olup, kan olmuştur. Turkuaz renkli suyuyla, dillere destan doğa harikası bir güzellik sembolü olmuştur .

İnsanlık ve uygarlık tarihinin en önemli tiyatrolarından biri olan Aspendos, bu ırmağın çevresinde  kurulmuş olup milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en güzel ulusal parklarından biri olan Köprülü Kanyon Ulusal Parkı, yine bu güzel ırmağımızın koynunda beslenip hayat bulmaktadır. Orman köylülerimizin, çiftçilerimizin, turistik işletmecilerimizin Serik, Manavgat ve Antalya’nın ekonomik ve stratejik varlığıdır. Aştır, iştir, ekmektir bu ırmak. Doğal yaşam ve insan sağlığı acısından bu kadar önemli olan bu olayın çözülmesi ve Köprüçayı’nda ve çevresinde doğal hayatın devam etmesi için yetkililerden hem açıklama, hem de gerekli önlemleri almasını bekliyoruz.

Gözünü para hırsı bürümüş doğal dengeyi bozan insan sağlığını hiçe sayan kişi ve kurumları  şiddetle kınıyoruz. gerekli tedbirleri almayan yetkilileri kınıyoruz.  Yetkili kişi ve kurumları göreve  davet ediyoruz.

Kamu sağlığını bozduğu, doğal yasama zarar verdiği içinde gerekli yasal sürecin başlatılmasını bekliyoruz. Gelecek nesillerimize doğal bir çevre bırakmak istiyoruz. Ayrıca, hastalıklarla boğuşan bir bölge insanı olmak istemiyoruz. Bu bizim en masum en insani yaşamsal hakkımızdır.

Birilerinin çıkarları için, bu hakkımızın gasp edilmesini istemiyoruz. Bu dilek ve temennilerle yetkililerin bizleri duymasını ve gereğini  yapmasını diliyoruz.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yağcılar Ailesi Geleneksel İftar Yemeğinde BuluştularÖnceki Haber

Yağcılar Ailesi Geleneksel İftar Yemeğin...

Başpehlivan Yeşil Yeşil Serik’e transfer olduSonraki Haber

Başpehlivan Yeşil Yeşil Serik’e transfer...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar