Serik RAM'da Bilgilendirme Toplantısı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Serik RAM'da Bilgilendirme Toplantısı
Serik Kaymamamız Sayın Haluk ŞİMŞEK, Serik İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İkram EKİZ ve ilçemizin değerli basın mensupları, ilçe merkezindeki yeni binasına taşınan kurumumuzu ziyaret ettiler.

Serik Rehberlik ve Araştırma Merkezini yeni binasında ziyaret eden İlçe Kaymakamımız Sayın Haluk ŞİMŞEK ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İkram EKİZ kurum personeli ve basın mensupları ile 13.03.2019 tarihinde bir araya gelerek kurum hakkında bilgi aldılar. Serik RAM Müdürü Tunahan GÜRKAN, kurumun işleyişi ve hizmet alanları ile ilgili olarak bilgi paylaşımında bulundu.

 

Sayın GÜRKAN, “Serik Rehberlik ve Araştırma Merkezi 2016 yılında hizmete başlamış bir kurumdur ve hali hazırda Serik ve Aksu ilçelerine hizmet vermektedir. Kurumumuz Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olup, ücretsiz hizmet veren bir kurumdur. 8 öğretmen 2 idareci ve 3 yardımcı hizmet olmak üzere 13 kişilik kadromuz vardır. Özel Eğitim Hizmetleri ve Rehberlik-Psikolojik Danışmanlık olmak üzere iki birimden oluşmaktadır.

Özel Eğitim bölümünün amacı;

 • Gelişimsel geriliği olan ya da olmasından şüphe duyulan çocuklar ile üstün yetenekli olduğu düşünülen çocukların inceleme ve değerlendirme işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Özel gereksinimi olan (zihinsel yetersizlik, otizm, görme kaybı, işitme kaybı, bedensel yetersizlik, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, üstün yetenekli gibi) okul çağı çocukları için, okullarda uygun eğitsel hizmetin sağlanması konusunda da destek vermektedir. Bununla birlikte ihtiyaç duyan öğrenciler rehabilitasyon merkezlerine yönlendirilmekte, ailelere özel eğitim gereksinimi olan çocuklarının eğitim-öğretim hayatında alınacak tedbirler ve yapılacaklar ile ilgili bilgilendirmeler yapılmaktadır.
 • Serik ve Aksu ilçelerinde toplam 34 okulda, 55 özel eğitim sınıfına, kadrolu ve ücretli olmak üzere 70 özel eğitim öğretmeniyle özel gereksinimli öğrencilerimize hizmet verilmektedir.
 • Kurumumuzda zeka testi olarak; Leither Uluslararası Performans Zeka Ölçeğive ASIS Anadolu Sak Zeka Ölçeği kullanılmaktadır

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) bölümünün amacı;

 • Merkezimize başvuran bireylere kişisel-sosyal, eğitsel, mesleki konularda rehberlik etmek; bireysel psikolojik danışma hizmeti vermektir. Ayrıca okullarda yürütülen rehberlik hizmetlerinin koordine edilmesi, öğretmen eğitimlerinin planlanması ve yürütülmesi bu birim tarafından gerçekleştirilmektedir.
 • Kurum ve kuruluşlardan talep gelmesi halinde, çeşitli konularda seminer ve konferanslar düzenler. Rehber Öğretmeni olmayan kurumlara yıl boyunca seminerler, konferanslar düzenleyip o okullardaki öğrencilerin rehberlik ihtiyacını gidermeye çalışırlar.

            Kurumumuzdan hali hazırda 1300 öğrenci hizmet almaktadır, bu öğrencilerin aileleri de düşünüldüğünde oldukça geniş bir kitleye hizmet vermekte olduğumuzu ifade edebiliriz. Ayrıca bu yıl gerçekleştirdiğimiz eğitim ve projelerle de kurumumuzdan hizmet alan öğrenci ve öğretmenlerimizin sayısını oldukça artırmış bulunmaktayız. Rehber öğretmenlere yönelik çalışmalarımızdan bazılarını “Çocuk Resimleri Analizi Eğitimi”, “Rehberlik Etkinliklerinde Drama Kullanımı”, ve Batı Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilecek olan “Projektif Testler Eğitimi” olarak ifade edebiliriz.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Üniversiteler Tenis Ligi'nde Erkeklerde Haliç, Kadınlarda Aydın Üniversitesi ŞampiyonÖnceki Haber

Üniversiteler Tenis Ligi'nde Erkeklerde...

Çavuşoğlu Artık İsrail'in Pervasızlığına 'Dur' Demek GerekiyorSonraki Haber

Çavuşoğlu Artık İsrail'in Pervasızlığına...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar