Serik'te Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Serik'te Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Serik'te de yapılan törenlerle coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyetin Kuruluşunun 94. Yıldönümü ile ilgili ilk tören Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtına saat 13:00 çelenk koyma merasimi ile başladı. İlk Tören Atatürk Anıtına Çelenk koyulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile son buldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ikici günü ise bugün yapıldı. Saba 09.30’da Hükümet Konağı’nda İlçe kaymakamı Haluk Şimşek’in tebrikleri kabul ve resepsiyonu ile başlayan törenler saat 10.00’da İmam Hatip Anadolu Lisesi’nde devam etti.

Kaymakam Haluk Şimşek, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Ece, Belediye Başkanı Ramazan Çalık, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Zafer Karaaslan halkın ve öğrencilerin bayramlarını kutlamalarından sonra saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Kaymakam Haluk Şimşek günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmasını yaparak şunları söyledi;

 

CUMHURİYETİ KURAN KADRO OSMANLININ TORUNUYDU

94 yıl önce bugün Cumhuriyeti kuran kadro neden böyle bir şeye ihtiyaç duydu neden yaptı önce oraya bakmamız lazım. Ogün ki konjonktür onu gerektirmiştir. Osmanlı Balkan harbini kaybetmiş, birinci dünya savaşını kaybetmiş, ondan önce Trablusgarp savaşını kaybetmiş. Cumhuriyeti kuran genç kadro o zaman 40 – 45 yaşlarındaydı. Bunların yüzde sekseni ordu mensubudur, geri kalan okumuşlardır. Bu kadronun hepsi Osmanlı’nın bitirilmesini kabullenemedi. Hepsi batıyı biliyordu bir şekilde batıyla irtibatları vardı. Ordu mensubu olanların hepsi cephelerde savaşmışlardı en az savaşan 10 yıl savaşmıştır. Ve bunların hepsi Osmanlı soyudur, Osmanlının torunuydu, Osmanlı girişimcisiydi iş adamıydı tüccarıydı. Ama hepsi bir şeyi gördü. Batının bu kadar ilerlemesine karşı Osmanlı niye geri kalmıştı. Cumhuriyetten önce Tanzimat fermanında çare aradılar, Islahat fermanı yaptılar, meşrutiyet ilan ettiler. Ama bunların hiçbiriyle Osmanlıyı bir arada tutamadılar. Çünkü biz çok uluslu bir devletiz. Özellikle Fransız ihtilalinden sonra bütün er ya da milliyetçi takımları birleşmiş ve Balkanlarda dalga dalga milliyetçilik akımları geldi. Bunu durdurmak için çare aradılar. Ama 1. Dünya savaşından sonra Kurtuluş savaşında Türklük üzerinden birleşmekten başka çare bulamadılar. O yüzden birinci sloganları Ne Mutlu Türküm Diyene! ’dir.

EN SAĞCISINDAN EN SOLCUSUNUN BİRLİKTELİĞİYLE CUMHURİYETİ KURDUK

Bütün herkes birleşip dört yıl savaştı. Bu kadro daha sonra bütün Cumhuriyet ile ilgili kazanımları sağladı. Bunu başaran insanlar için Manastır Selanik ne ise, Samsun Antalya’da oydu. Ve bu ülke bu şehirleri talep edince hepsi ne yapacağını şaşırdı. O yüzden hepsi birlik haline geldi. Bunların içinde çok değişik görüşü olanlar vardı en sağdan en sola kadar. Ama ülke elden gidiyor diye hepsi birleşti. Hepsinin bu birlikteliği sayesinde biz Cumhuriyeti kurduk hepsine minnet borçluyuz minnet borçluyuz. Allah hepsine gani gani rahmet eylesin. Tüm şehitlerimize huzurunuzda rahmet diliyorum. Bütün gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Bize bugün düşen görev bizler böyle bir vatanı emanet eden bu kadar idealist insanların kurduğu kudreti daha iyi yerlere götürmektir. Bu hepimizin boynunun borcudur. Bizler elimizden geldiğince ülkemizde birliği sağlamamız lazım. Mutluluğu paylaşıp huzur etrafında birleşmemiz lazım. Bunun için herkese görev düşüyor.

KADINLARIMIZ MUTLAKA MESLEK SAHİBİ OLMALI

Özellikle ben buradaki kız öğrencilerime söylemek istiyorum ‘hepiniz bir meslek sahibi olun, biz Türkler de kadın erkek eşittir. Kadının yeri evi değildir, toplumun içindedir iş hayatının içindedir. Mutlaka olmamız lazım’ Kadınlarımızı eve bağımlı olmasına izin verirsek toplumun yüzde ellisini kullanmıyoruz demektir. Kadınları mutlaka sosyal hayata kazandırmamız lazım, kadınlarımızın mutlaka bir meslek sahibi olması lazım. Herkesin doktor herkesin öğretmen olması gerekmiyor hangi mesleği yaparsak yapalım sevdiğimiz işi yapmamız lazım.

DARBE GİRİŞİMİNİ NASIL YAPTILAR ANLAMIŞ DEĞİLİM

Geçen sene 15 Temmuzda bir darbe girişimi yaşadık. Onu yapanlar kimlerdi. Gene bu ülkenin içinden çıkan insanlardı. Yabancı değillerdi hepsi bu toplumun içindeydi. Ama böyle bir girişime yeltendiler. Bunu nasıl yaptılar ben hala anlayabilmiş değilim. Buna nasıl cesaret ettiler kendi vatandaşlarına nasıl kurşun sıktılar anlayabilmiş değilim. Halada anlayamıyorum. Biz böyle bir toplum değiliz.Biz iyiliklerde güzelliklerde buluşan bir toplumuz. Bunun için hepimize görev düşüyor ve gençler sizlere çok çalışmak düşüyor. Çünkü dünyadaki bütün rakiplerimiz dünya. Avrupa ülkelerinde ki ve Amerika onlardaki ilerlemenin hepsini bizimde yakalamamız lazım. Biz onlardan az çalışkanız diye bir şey yok. Burası Antalya, buradaki üretilen ürünlerin hepsi bütün dünya pazarına gidiyor. Bütün dünyanın turisti buraya geliyor. Antalya bunu başarmış zaten Serik bunu başarmış. Dünyanın en kaliteli turistleri buraya geliyor. Burada üretilen en kaliteli ürünler dünyaya gidiyor. Bunu bütün iş kollarında sağlamamız Türkiye’de bunun içinde herkes elinden geleni yapması lazım” dedi.

Konuşmanın ardından Serik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Teke yöresine ait halk oyunları gösterileri ile devam eden kutlamalar, öğrencilerden Aleksandra Mizyuk, “Vatan Destanı” ve Gizem Nisa Çatal ise “Cumhuriyet” adlı şiiri okudular. Ardından “Cumhuriyeti böyle kurduk” isimli koreografi sunuldu ve büyük bir alkış aldı. Minik öğrenciler kırmızı beyaz kostümleri ile okudukları şiirle salondaki herkesi kendilerine hayran bıraktılar.

Serik MTAL öğrencileri Esra Yılmaz, Dicle Nur Çiçek Yılmaz ve Funda Mercan söyledikleri solo ve koro türkülerle salonu coşturdu ve Türk bayrakları dalgalandı. Törenin devamında Cumhuriyet konulu şiir, kompozisyon ve resim dalındaki yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.  Ödülleri Kaymakam Haluk Şimşek, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Mehmet Ece ve Belediye Başkanı Ramazan Çalık takdim etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılan yarışmalarda Şiir dalında Tekeli Ortaokulu 7/G sınıfından Simay Yıldız birinci, Cumalı Ortaokulu 8/A sınıfından İremnur Korkut ikinci, Hacı Mustafa Bankoğlu Ortaokulu 8/D sınıfından Zeynep Güzel üçüncü oldu. Resim dalında Kürüş İlkokulu 4/A sınıfından Haticenur Başer birinci, Cumhuriyet İlkokulu 4/B sınıfından Durmuş Erdem ikinci, Tekeli İlkokulu 3/B sınıfından Ramazan Karataş üçüncü oldu. Kompozisyon dalında Serik Anadolu Lisesi 10/A sınıfından Birgül sarı birinci, Atatürk Anadolu Lisesi 10/A sınıfından İlknur Tatar ikinci, Serik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11/B sınıfından Şerife Dayandı üçüncü oldu.

Programın sonunda protokol kutlama programını hazırlayan öğretmenlere teşekkür ettiler. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasına Kaymakam Haluk Şimşek, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Ece, Belediye Başkanı Ramazan Çalık, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Zafer Karaaslan, siyasi parti temsilcileri, STK başkanları, daire müdürleri, okul müdürleri öğrenciler ve vatandaş katıldı.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Serik CHP’den Alternatif Çelenk Sunma TöreniÖnceki Haber

Serik CHP’den Alternatif Çelenk Sunma Tö...

Serik Belediyespor coştu, Anamur’a 5 gol attıSonraki Haber

Serik Belediyespor coştu, Anamur’a 5 gol...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar