Şubat Ayı İtibariyle Türkiye‘De Son 1 Yıllık Konut Değer Artışı .47

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şubat Ayı İtibariyle Türkiye‘De Son 1 Yıllık Konut Değer Artışı .47
Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa, 2019 Şubat sonu itibariyle Türkiye genelinde konut fiyatları değişimi ve gayrimenkul sektöründe öne çıkan gelişmeleri güncel verilerle paylaştı.

Endeksa.com’un Şubat 2019 sonu verilerine göre Türkiye genelinde konut satış fiyatlarında son 1 yıllık değer artışı .47 olarak gerçekleşti. Beş büyük il arasında son 1 yıllık değer artışı en yüksek olan il Antalya oldu. Antalya’da son 1 yıllık değer artışı " seviyesinde. Antalya’nın ardından %9.39 ile Bursa, %7.86 ile İzmir, %4.35 ile Ankara geldi. İstanbul’da ise son 1 yılda konut fiyatlarında %4.60 değer kaybı görüldü.

Değer artışında Antalya 1. sırada
Yabancı yatırımcının en fazla tercih ettiği bölgelerden biri olan Antalya’da ortalama konut satış fiyatı 256.560 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi 20 yıl. Antalya’da en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla H.68 ile Kaş, F.06 ile Gazipaşa, E.99 ile Alanya, A.99 ile Elmalı ve 3.45 ile Demre oldu.

Bursa’da konut fiyatları %7.86 arttı
Yabancı yatırımcıların göz bebeklerinden biri Bursa’da ortalama konut satış fiyatı 276.540 TL, geri dönüş süresi 19 yıl. Bursa’da en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla .90 ile İnegöl, .68 ile Gürsu, .26 ile Gemlik, .38 ile Yenişehir, .76 ile Kestel.

İzmir’de ortalama konut fiyatı 345.600 TL
İç göç ile gündemde olan İzmir’de ise ortalama konut satış fiyatı 345.600 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 20 yıl. İzmir’de en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla $.66 ile Narlıdere, .40 ile Urla, .43 ile Menemen, .55 ile Bergama, .53 ile Güzelbahçe oldu. 

Ankara’da geri dönüş süresi 17 yıl
Şubat 2019 verileriyle Ankara’da ortalama konut satış fiyatı 229.125, yatırımın geri dönüş süresi 17 yıl olarak gerçekleşti. Ankara’da en fazla değer kazanan ilçeler 3.83 ile Şereflikoçhisar, %6.94 ile Çankaya, %6.32 ile Çubuk, %5.88 ile Kahramankazan, %5.03 ile Altındağ.

İstanbul’da en büyük değer artışı Avcılar’da
Şubat sonu verileriyle İstanbul’da ortalama konut satış fiyatı 440.335 TL, geri dönüş süresi 22 yıl. İstanbul’da en fazla değer kazanan ilçeler .96 ile Avcılar, .88 ile Adalar, .70 ile Büyükçekmece, .48 ile Esenyurt ve %9.04 ile Çatalca.


Endeksa - Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde saha araştırmaları yapan lisanslı Endeksa değerleme uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak anında bilgi veren platform, otomasyona dayalı istatistiki modelleme ve makine öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini hızla ve doğru bir şekilde hesaplayabilmektedir. Endeksa, konut satış ve kira değerlerinin yanı sıra bölge bazında yaşayanların demografik bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve yaşam alanlarını da sunmaktadır. Gayrimenkul profesyonellerinin yanı sıra bireysel kullanıcıların da yoğun olarak kullandıkları platform, kullanıcılara yapmış oldukları otomatik değerlemeleri raporlayabilme, güvenilir ve bağımsız görüşe ulaşmak için bulundukları bölgelere hakim deneyimli uzmanlardan görüş raporu talep etme imkanı da sağlamaktadır. Endeksa ile en iyi yatırım bölgelerini hızla belirlemek mümkün olmaktadır. Yatırım için düşünülen bölgeler il, ilçe, mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, konut türüne göre ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve fiyat değişim trendlerine ulaşmak sadece saniyeler almaktadır. Kullanıcılar kendi evlerinin değerini de kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa evin piyasa değerini anında hesaplamaktadır. Yaşam tarzına göre ev seçimi de Endeksa ile kolaylaşmaktadır. Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler il, ilçe mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, sosyal göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları hızla görüntülenmektedir. Uzman görüşü ise Endeksa’nın bir diğer fark yaratan hizmetidir. Bireysel ya da ticari karar vermeden önce kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fırsatçıların Asıl Hedefi Hazine ArazisiÖnceki Haber

Fırsatçıların Asıl Hedefi Hazine Arazisi

Arazi Kavgası Cinayetinde Cinayet Zanlısı TutuklandıSonraki Haber

Arazi Kavgası Cinayetinde Cinayet Zanlıs...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar