TOROSLARDAN BİR KARA ÇADIR DAHA EKSİLİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TOROSLARDAN BİR KARA ÇADIR DAHA EKSİLİYOR
İLÇEMİZE BAĞLI DENİZTEPESİ KÖYÜNDE YAŞAYAN VE YILLARDIR GÖÇEBE OLARAK HAYATLARINI SÜRDÜREN HASAN VE DUDU DEMİR AİLESİ ANAMAS YAYLASINA SON KEZ ÇIKTILAR.

Hasan Demir (67) ve Dudu Demir (60) çifti Antalya'nın Serik İlçesine bağlı Deniztepesi Köyünde yaşıyorlar. Hayvancılıkla geçimlerini sürdüren Demir ailesi göçebe olarak yaşıyor. Yazları sürüleriyle Isparta'nın Aksu ilçesinde bulunan Anamas yaylasına göçüyorlar. Güz aylarının sonlarına doğru ise kışlak olarak kullandıkları köylerine dönüyorlar. 3 çocukları var fakat hiçbiri yanlarında değil. Bu yaz Anamas yaylasına son kez göç ettiler çünkü yaşları ilerleyince hayvancılık onlara zor gelmeye başlamış ve Göçebe hayatı bırakma kararı almışlar. Onlar artık Deniztepesi Köyündeki seralarıyla uğraşarak geçimlerini sağlayacaklar.


Kendileriyle gerçekleştirdiğimiz röportajda Hasan Amca'nın samimi sohbeti, Dudu Teyzenin içten gülümseyişi o kadar yolu iyi ki katedip gelmişiz dedirtti. Anamas Yaylası Bu iki değerli müdavimini kaybedecek belki ama ardında da onca yaşanmışlık onca güzel anı bırakacaklar. Artık Toroslardan bir kara çadır daha eksilecek...RÖPORTAJ:

Burda iki kişi yaşıyorsunuz. Peki sıkıcı olmuyor mu böyle ?


-Alışkın olduğumuzdan sıkıcı olmuyor. Komşularımıza gider geliriz. Çocuklarımla günlük konuşurum, ondan alıştık da artık.

Kaç yıldır yaylaya göç ediyorsunuz ?


-7 yaşından bu yana bu yaylaya göç ederiz. Bu yaşıma kadar bu yaylaya devam ettim ama yaşım 67 bundan sonra devam etmeyeceğim.
Çocuklarınızdan hayvancılık yapan var mı, göçebe hayatı devam ?

-Hayır göçebe hayatı devam ettiren çocuklarım yok. Birisi fizik doktoru, birisi uluslar arası ilişkileri bitirdi o serbest meslekte çalışıyo, işte öbür oğlum da lise mezunu çiftçilik yapıyor.
Şuana kadar hiç şehir hayatına özlem duydunuz mu ?


-Şehir hayatı yaşamadım ama tabiki gitmedim anlamına gelmez şehire gittim gezdim tozdum
ama tabi bu içinde bulunduğum ortamı devamlı takip ettim. Onda aşır neşir oldum, onunla yattım kalktım, yörükçülük hayatından çıkmadım.Peki burda geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz ?

-Burda geçimimizi hayvanımızdan bir miktar satarız yetişkin olanlardan
sütün yoğurdundan peynirinden tereyağından bunları götürürüz günü birlik veyahut haftalık satarız bunlardan kendimizi idare ettiririz.

Burda pazar ihtiyaçlarınızı nasıl karşılıyorsunuz ?

-Burda bir eşekli manav amcamız var. Kendimizi alıştırdık, doğal tarım meyvaları satar ondan karşılarız. Pazardaki tüp şeker çay bu gibi hayvanlarımızın ilaçlarını da Aksu´dan veyahut Isparta´dan karşılar geliriz.
Gün içerisinde neler yapıyorsunuz ?-Sabah kalktığımızda ev işlerimizi yaparız, ondan sonra da işte hayvanlarımızı sağar, peynir yaparım yahut da yayık yaparız bunları yaparız işte.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CİNAYET ZANLISI DAMAT TESLİM OLDUÖnceki Haber

CİNAYET ZANLISI DAMAT TESLİM OLDU

ESNAF ODASI SEÇİMLERİ OCAK'TASonraki Haber

ESNAF ODASI SEÇİMLERİ OCAK'TA

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar