Uçansu Şelaleleri Kaderine terk edilmiş durumda

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Uçansu Şelaleleri Kaderine terk edilmiş durumda
Serik İlçesi'nde yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Uçansu Şelaleleri'ne ait mesire yerinin mezbelelik görüntüsü tepki çekti.

İşletmeci firmanın sözleşmesi bittiği için sahipsiz kalan turistik bölgenin çevresi çöp ve atık malzemelerle dolarken, gezinti ve dinlenme alanlarındaki ahşap yapılar kırıldı. Serik'e bağlı Akçapınar Mahallesi'nde bulunan Uçansu Şelaleleri'nin aktığı Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı mesire alanındaki mezbelelik görüntü tepki çekti. Özellikle bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin gezi listesinde yer alan ve hala turların düzenlendiği şelalenin bulunduğu alan çeşitli atıklarla dolarken, ahşap dinlenme yerlerinin yıpranmış ve kırılmış hali görenleri üzdü.

 


 

KIYMETİ BİLİNMİYOR


Off Roude Tur sahibi ve rehber Volkan Aksoy ; “ Biz bugün buraya İranlı misafirlerimizi getirdik. Burası daha önceden özel bir şirket tarafından işletiliyordu. İşletme bittikten sonraki süreçte ilk defa geliyorum buraya gerçekten çok kötü olmuş her yer çöp böyle bir güzelliğin kıymeti bilinmiyor. Uçansu şelalelerinin her yerde reklamı yapılıyor fakat kıymeti bilinmiyor. Burasının korunmaya muhtaç olduğunu birilerinin görmesi gerekiyor. Madem burayı bir işletmeye vermeyecek Orman Genel Müdürlüğü Milli Parklar vs. burayı korusunlar çünkü burası onlara ait. Bu güzelliği böyle bir mücevher gibi parantez içine alıp saklasınlar. Burası Türkiye’de sayılı yüksekten aşağıya düşen şelaleler arasında. Burada su seviyesi az üst tarafta ikinci bir şelale var muhtemelen orası da pis ve kirli. Yani ben doğal değerlerimizin böyle olmasını istemiyorum. Geçen hafta çıralıya gittik Çıralıda sol tarafta Karaburun var çöp deryası yok böyle bir şey. Burayı özel sektör işletiyordu burasının rayiç bedelleri yükseldi. Bedel yükselince işletmeci ödemeyince bıraktı. Bu tür Milli Parkların biraz daha devlet nezdinde yetkililer nezdinde dikkate alınıp böyle değerlerin korunmasına yönelik bir şeylerin yapılması gerekir” dedi.

 

KADERİNE TERK EDİLMİŞ


Gebiz mahallesi sakinlerinden Fikri Şimşek; “ Böyle bir doğa harikası yerin atıl durumda çöp içerisinde olması üzücü buraya dünyanın ve Türkiye’nin her yerinden misafirler geliyor. Göründüğü gibi şelalenin çevresi pislik ve çöp atıkları içerinde burası kaderine terk edilmiş bir yer olmuş. Buradaki durum içler acısı gören göz kılavuz istemez bilmiyorum buraya kim karışıyor Orman İşletme’ne mi ait Belediye’ye mi ait bilemiyorum. Bura kime aitse bilmiyorum ne yapmak istiyorlar burası kaderine terk edilerek burası böylemi kalsın. Buraya hafta sonları onlarca araç geliyor. Fakat araçların çoğu yolun bazı bölümleri aşırı bozuk olduğu için geri dönüyor. Şelale giden yolun yön levhaları yok çoğu vatandaş şelale yolunu bulamadığı için kayboluyor. Buraya bir an önce yetkililerin el atmasını istiyoruz” dedi.


İHALEYE ÇIKILACAK
Serik Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Uçansu Şelaleleri'ne ait mesire alanını işleten firmanın sözleşmesinin kısa süre önce bittiği ve bunun ardından 2 ayrı işletme ihalesine çıkıldığı belirtildi. Katılan firmaların işletme hakkı yetersiz olduğu için ihalelerin iptal edildiği ve yeni ihaleye çıkılmasının beklendiği kaydedildi. Orman İşletme Müdürlüğü ve Serik Belediyesi'ne bağlı ekiplerin zaman zaman bölgede temizlik çalışmaları yaptığı ancak yetersiz kaldığı belirtildi.

Uçansı hakkında bilgi: Antalya’nın Serik İlçesi’ne bağlı Akçapınar Köyü’ndeki gizli cennet Uçansu Şelaleleri, yüzülebilen göletleriyle doğa tutkunlarının büyük ilgisini çekiyor. Antalya il merkezine 60- 70 kilometre uzaklıktaki Uçansu Şelaleleri, deniz seviyesinden 400 metre yükseklikte bir alanda bulunuyor. Bölgede  aynı ismi almış olan iki adet şelale bulunmaktadır. Genellik ile halk arasında Uçan 1 ve Uçan 2 şeklinde adlandırılmışlardır. Uçan 1 adını almış olan şelale 62 metrelik bir yükseklikten dökülürken, Uçan 2 ise 78 metrelik bir yükseklikten dökülmektedir.

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hero tişörtü giyen garson tutuklandıÖnceki Haber

Hero tişörtü giyen garson tutuklandı

Yoğun Bakım Serik Şubesi AçıldıSonraki Haber

Yoğun Bakım Serik Şubesi Açıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar