Yayla Sakinleri Yumaklar Mahalle Muhtarına Tepkili

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yayla Sakinleri Yumaklar Mahalle Muhtarına Tepkili
Yayla sakinlerinin iddiasına göre Kıçağıl yaylasına giden hizmetten rahatsız olan Yumaklar Mahalle muhtarı Kenan Özkan şikâyette bulunarak yayla sakinlerini zor durumda kalmasına neden oldu.

Serik ilçesi Yumaklar mahalle sakinlerinin yayla olarak kullandığı Kıçağıl yaylası yolu geçtiğimiz günlerde Serik Belediyesi tarafından düzeltilmişti. Yayla yoluna önümüzdeki sene içerisinde asfalt olması için söz veren Belediye Başkanı Ramazan Çalık Kıçağıl yaylasında ikamet eden mahalle sakinlerini sevindirmişti.  Yayla sakinlerinin iddiasına göre Kıçağıl yaylasına giden hizmetten rahatsız olan Yumaklar Mahalle muhtarı Kenan Özkan şikâyette bulunarak yayla sakinlerini zor durumda kalmasına neden oldu.

Yumaklar Mahallesinde ikamet etmeyen, oy kullanmayan kişilerin çardaklarının yıkılmasını talep eden Özkan’a yayla sakinleri tepkili. 14 yıl önce Serik Orman İşletmesi tarafından açılan yayla yolunun 650 metrelik bölümü Şahıs arazisinden geçiyor. Yolun asfaltlanacağını duyan arazi sahibi yolu kapatacağını söyleyince yıllardır Kıçağıl yaylasında yazları ikamet eden vatandaş tedirgin durumda. Yayla sakinleri devlet yetkililerinden 650 metrelik şahıs arazisi içerisinde kalan yolu ormana ait yeni güzergâh belirlenerek yapılması ve yaylalarına söz verilen hizmetin gelmesini istiyorlar.

 

KIÇAĞIL YAYLASININ MERA İLE HİÇBİR ALAKASI YOKTUR

40 yıldır Kıçağıl yaylasına geldiğini aynı zamanda hayvancılık işi le uğraşan ve hayvanlarını yazın yayada otlatan Cemil Özcan yayla sakinleri adına şunları söyledi; “ Şimdi bu yol yapıldı köy muhtarı benim bu yayla ile hiçbir işim yok diyor. Şu an 52 tane çardak var burada, oturanlar arasında bu köylü olup fakat ikametgahı Serik’te, Antalya’da olan var, yaz geldiğinde bu yaylaya gelip 1 ay, 20 gün çardaklarla konaklıyorlar. Kenan Özkan Antalya İl Müdürlüğüne, Valiliğe dilekçe vererek Yumaklar Mahallesinde muhtarlık için oy kullanmayan kişilerin merayı işgal ettikleri için çardaklarının yıkılmasını istemiştir. Fakat burasının öz geçmişi vardır,150, 200 yıllık kaydı mevcuttur belgeleri de var. Buranın geçmişi Yumakların yaylasıdır, mera ile hiçbir alakası yoktur. Bir yanlışlık yapılmış ölçüm hatası vardır. Bu mera alanının yayla alanı olarak değiştirilmesi kadastro tarafında mümkün olabilir mi diye sorduk araştırdık, dediler ki tamam bunu çevirelim. İl müdürlüğüne gittiğimizde şube müdürü dilekçe verin tamam burayı yayla alanı olarak çevirelim. Bu alanın yayla yeri olduğuna dair 150, 160 senelik vergi kayıtları mevcuttur, bunları ispatlı olaraktan vereceğiz. Buraya Antalya Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden 1 bayan 3 erkek gelerek biz Mera komisyon sorumlusuyuz. Ya şimdi mera komisyon sorumlusu sizi buraya bir gönderen var şimdiye kadar buraya bir gelen giden olmadı.

 

CAMİYİ YIKAN ADAM KENDİNİ YIKAR

40 yıldır buradayım bu zamana kadar gelen bir amir memur olmadı. Muhtarla bir Aza’da var yanlarında. Muhtar halbuki bir dilekçe vermiş kendisi Aza’ya git diyor Mera’yı tespit edecekler. Camii var burada betondan yapılma mescit. Camii yıkılacakmış bugün milletin ibadet ettiği namaz kıldığı yerden camii yıkılıyorsa demek ki Türkiye’de hizmet yapılacak dine Kur’an’a hiç hitap edecek bir durum kalmamış. Camiye göz diken adamın benim yanımda hiçbir değeri yoktur. Camiyi yıkan adam kendini yıkar, bu saçma bir şey. Buradaki çardakları isim alıp fotoğraflamışlar. Yumaklardan hariç ikametgâh etmeyenlerin çardaklarını tekrar tespite geleceğiz çardaklar yıkılacak dediler. Muhtarın dilekçesi üzerine kesinlikle biz bu tespiti yapacağız dediler. Muhtarın şikâyeti var dediler. Altı satır yazısı var gözümle gördüm altında da muhtarın mührü var. Bizimde yapacağımız bir şey yok kuruldan da geçmiş. Bu köyden hanımı olup ta Töngüçlü’de Zırlan’da oturup ta burada çardağı olanlar var onlar kalkacak. Burada hayvan otlatma yerinde sıkıntı yaratılıyor. Benim 10 tane çardağım olursa bir şey yok misafir olarak isteyen kalabiliyor. Bunların nedeni Yumaklar mahalle muhtarı şikâyette bulunmuş. Muhtarı şikâyette bulunması nedeniyle de Haydar Torbalı benim kendime demedi de Hasan Ali Özkan’a demiş ben bu yolu kapatacağım. Buraya gelen yolun 60 dönüm tapulu arazisi var haydar Torbalı, Osman Ali Torbalı bu iki şahıstan esas Haydar Torbalı 650 metre arazisinin içinden yol geçiyor. Bu yolu kapacağım kışın yayladan indiğiniz zaman. Ha bu yol kapatıldığında Genç Çiftçi Hibesi olarak devletin bana verdiği hayvanlar var. burada köyde yaylanız var mı var verildi. 200 kadar davar var bu mal Muhtar’ın zeytinliğinde mi güdülecek. Muhtar bir yerden yer kiralayıp onumu verecek.

 

Yolsuz yayla olur mu? Eski bizim göç yolumuz var oda tapunun içinde kalmış yayan gidecek yolda yok. Bu yol için Orman’dan rica edeceğiz biz mağduruz bize 650 metre yol sapıtın. Orman bu yolu çözerse biz burada rahatça hayvan otlatabilir rahatça durabiliriz. Değilse ayak çarığı sıkmaya başladı, çarıkta ayağı sıkmaya başladı. Bu konuda Serik Kaymakamı Haluk Şimşek, Belediye Başkanı Ramazan Çalık’ın yanına giderek sorunun çözülmesi için yardım istedik ”dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Minik Futbolcular Şehit Eren Bülbül’ü UnutmadıÖnceki Haber

Minik Futbolcular Şehit Eren Bülbül’ü Un...

Antalya Akev Üniversitesi Öğrenci Kayıtlarına BaşladıSonraki Haber

Antalya Akev Üniversitesi Öğrenci Kayıtl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar