Yetki Belgesi Olmayan Galericilik Yapamayacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yetki Belgesi Olmayan Galericilik Yapamayacak
Serik'te faaliyet gösteren oto galerici esnafların yönelik 'İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik' konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Serik Belediyesi Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca, Ticaret İl Şube Müdürü Mesut İlter, Serik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Savaş, Serik Ulaştırma Hizmetleri Odası Başkanı Sedat Karagöz, Serik Oto Galericiler Dernek Başkanı Mustafa Özkaya  ve oto galerici esnafları katıldılar.

 

Toplantıda konuşan Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca ilk olarak Antalya genelindeki otomotiv sektörü ile ilgili rakamlar hakkında bilgiler verdi. Yasak, ikinci el araç ticareti ile ilgili olarak verdiği bilgilerde; ''Ülkemizde, geride bıraktığımız 2017 yılında devri yapılan yani noterler aracılığı ile bir veya daha fazla el değiştiren taşıt sayısı  7.457.918 olarak gerçekleşmiştir. Devri yapılan yaklaşık 7.5 milyon taşıtın içinde otomobil  p ile ilk sırada yer almaktadır. 2016 yılına kıyasla 2017 yılında gerçekleşen devir sayısındaki büyüme oranı çift hanelere ulaşarak ,83'e ulaşmıştır. Trafiğe ilk kez kaydı yapılan araç sayısının yıl bazında yaklaşık 1 milyon civarında olduğu düşünüldüğünde ikinci el pazarın büyüklüğünün yaklaşık 6,5 milyon taşıta ulaştığı söylenebilir.'' dedi.

 

Ticaret İl Müdürü Seval Yasak bu derece büyüklükteki bir pazarın gelecekte daha da büyüyeceği dikkate alınarak yeni düzenleme ihtiyacı doğduğu için yönetmelik çıkarıldığını belirterek; ''Bu sonuçlar, mevcut durumda zaten oldukça hacimli olan sektörün yakın gelecekte büyümeye devam edeceğinin somut göstergelerinden biri olarak yorumlanmalıdır. Sektördeki büyüme ile birlikte sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte bir düzenleme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu doğrultuda, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanuna dayanılarak hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik 13 Şubat 2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazetede yayımlanmıştır.'' dedi

 

Yetki Belgesi

Antalya Ticaret İl Şube Müdürü Mesut İlter de yetki belgesi ile ilgili olarak verdiği bilgide şunları söyledi; '' İkinci el ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılabilir. Yetki belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlükleri tarafından Bilgi Sistemi üzerinden verilir. 5 yıl geçerlidir. Her işletme için ayrı ayrı düzenlenir ve devredilemez. İşletmenin herkes tarafından görülebilen bir yerine asılır.''

 

Konuşmacılar, yetki belgesinin verilmesi ile ilgili şartların ise şöyle sıraladılar; işyerlerinin fiziksel şartları taşıması (md:18), meslek odasına kayıtlı olma, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olma, 18 yaşını doldurma, en az lise mezunu olma, mesleki yeterlilik belgesine sahip olma, iflas etmemiş veya iflas etmiş olunsa bile itibarını yeniden kazanmış olma, konkordato ilan etmemiş olma, belirli suçlardan hüküm giymemiş olma.

 

İkinci el oto ticareti yapan işletmelerde aranan şartla ise şöyle sıralanıyor; Teşhir alanının net yüksekliğinin en az 3 metre olması. LPG'li, CNG'li veya LNG'li taşıtların teşhirine yönelik açık alana sahip olması. Tehlikeli durumlarda kolay tahliyeye imkân verecek nitelikte giriş ve çıkış kapılarının bulunması. Mali sorumluluk sigortasının yapılmış olması.

 

İkinci El Oto Pazarlarına da Çeki Düzen Geliyor

Yönetmelikle birlikte oto galericileri işyerlerine olduğu gibi ikinci el oto pazarlarına da çeki düzen getiriliyor. Oto Pazarlarının; çevreye ve trafiğe yük getirmeyen, ikamet amacıyla kullanılan yerlere uzaklığı yeterli olan ve uygun ulaşım imkânı bulunan alanlarda kurulması. Nüfusu 10.000'den az olan yerleşim yerlerinde en az 5.000 metrekare, 10.000'den fazla olan yerleşim yerlerinde en az 10.000 metrekare büyüklüğünde olması. İhtiyacı karşılayacak şekilde aydınlatma sistemi, yangın söndürme araç ve gereci, güvenlik kamerası, zabıta bürosu, ibadet yeri, taşıt yıkama yeri ve dinlenme alanı bulunması. Giriş ve çıkışların trafiği aksatmayacak şekilde düzenlenmesi. Ziyaretçiler için ücretsiz otopark alanına sahip olması gerekiyor.

 

Çıkarılan yönetmeliğin hedeflerinin ise; sektörün yasal altyapıya kavuşturulması, haksız rekabetin ve kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesi, nitelikli insan kaynağı yaratılması, ikinci el ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, mesleğe itibar kazandırılması ve meslek mensuplarına duyulan güvenin artırılması, hizmet kalitesinin ve tüketici memnuniyetinin arttırılması olarak belirtildi.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Serikli Genç Çiftçilere DestekÖnceki Haber

Serikli Genç Çiftçilere Destek

''30 Ağustos Zaferi Bir Kahramanlık Destanıdır.''Sonraki Haber

''30 Ağustos Zaferi Bir Kahramanlık Dest...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar