ZABITA MÜDÜRÜ CENGİZ YILDIRIM’DAN BASIN AÇIKLAMASI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ZABITA MÜDÜRÜ CENGİZ YILDIRIM’DAN BASIN AÇIKLAMASI
Serik Belediyesi Zabıta Müdürü Cengiz Yıldırım, Geçtiğimiz günlerde Belek'te yaşanan olaylarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

SERİK Belediyesi Zabıta Müdürü Cengiz Yıldırım, kendisinin görev ve yetkilerinin belli olduğunu ifade ederek, Belek'te yaşanan olayların asıl sorumlusunun eski belediye başkanı Yusuf Mecek olduğu ve olayların sistematik olarak tırmandırılarak bugünlere geldiğini söyledi.


Serik Belediyesi Zabıta Müdürü Cengiz Yıldırım, Geçtiğimiz günlerde Belek'te yaşanan olaylarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Kendisinin Yusuf Mecek'le herhangi bir şahsi sorununun olmadığını kaydeden Cengiz Yıldırım, basında yer alan iddia ve yaşananları bir de kendisinin anlatmak istediğini söyledi. Belek eski Belediye Başkanı Yusuf Mecek'in geçtiğimiz 22.07.2014 günü Belek Beach Park'ta işletici şirketin müdürü Engin Kurt'a ağır hakaret ederek darp ettiğini belirten Yıldırım;  “Bu olayın ardından Serik Belediye Başkanlığı, Zabıta Birimi olarak bize Beach Park'a giderek konunun araştırılmasını istedi. Bende Belek Beach parka bir ekip  gönderdim, olayın soruşturma aşamasında oradaki bir takım personel olayı görmediklerini ve Yusuf Mecek'in beach parka hiç gelmediğini iddia etmişlerdir.  Bizim Zabıta birimi orada inceleme yaparken, Yusuf Mecek'in Belek Belediye Başkanlığı döneminde Belek Zabıtasında çalışan ve benimde kardeşim olan ve halen zabıta memuru olarak görev yapan Mustafa Yıldırım'a telefon ederek yanına çağırıyor. Olayın Zabıta tarafından araştırılmasına tepki göstererek, siz benim hakkımda nasıl araştırma yaparsınız diyerek o ekibi oraya gönderen zabıta müdürününde seninde  a... ederim diyerek küfürler edip, onu da kendi işyerinde darp ediyor” Biz bu olayıda Başkanlık makamına ilettik ve aldı dedi.

Başkanlığın talimatıyla bu olaydan birgün sonra Belek Beach Park'ta yapılan personel değişikliğinin ardından bu olayın muhatabı olmamasına rağmen Yusuf Mecek'in kendisini aradığını belirten Cengiz Yıldırım; “Beach Park personelini nasıl değiştirirsiniz? diyerek bana ağır küfür ve tehditler savurdu. Bende bu gelişmelerin başkanlık makamının talimatıyla yapıldığını ve yetkim dışında olduğunu ifade ettim, ancak yine ağır hakaret ve tehtitlere maruz kaldım” dedi. 

Yıldırım açıklamasında şunları söyledi: 25.07.2014 Cuma günü Belek Beach Park içerisindeki denetimlerimizin ardından saat 17.00 civarında mesainin bitimine yakın Belek içerisine girdik. Geçmişte Belek Belediye Meclisinin yürürlüğe soktuğu ve halende uygulanan gündüz Belek'te araç yasağı kuralına aykırı olarak yaklaşık 15-20 aracın çarşı içerisinde park halinde olduğunu gördüm., Park halindeki araçları fotoğraflayın ve uyarın sürücüler araçlarını kaldırsınlar diye talimat verdim, personelimiz farklı caddelere doğru dağıldı. 

Kısa bir süre sonra Yusuf Mecek'in ağabeyi Süleyman Mecek'in 50 m kadar ilerimde Zabıta Personeli Hüseyin Ertunç'a  araçların nasıl fotoğrafını çekersiniz diyerek küfürlü ve fiili saldırı yaptığını gördüm. Bunun üzerine olayı yatıştırmak için yanlarına gittiğimde Yusuf Mecek ortaya çıkarak siz buraya hangi hakla gelirsiniz diyerek agır küfür ve hakaretlerde bulunarak  bana yumruk attı. Kafama gelen yumruk sonrası Yusuf Mecek'in arkasında yaklaşık 25-30 kişinin üzerimize geldiğini görünce gayri ihtiyari olarak üzerimdeki silahla savunmaya geçmek zorunda kaldım. Buna rağmen silahımı herhangi bir şahsa değil sadece havaya doğrulttum. Ben aynı zamanda hem kendimi hem de personelimi korumak zorundayım. Serik Belediyesi Zabıta Müdürünün darp edilmesi, düşmesi, yuvarlanması Serik Belediyesinin düşmesi, yuvarlanması ve tekmelemesidir. Benim bu şekilde hareket etmemdeki tek kastım Serik Belediyesinin onurunu ve şerefini korumak için yaptığım bir harekettir. Ayrıca taşıdığım silah kendime ait Silahlı Kuvvetlerinden taşıma ruhsatlı silahımdır.”

Jandarma geç geldi 

Olayla ilgili olarak Jandarma'ya haber vermelerine rağmen iki saat onbeş dakika boyunca güvenlik kuvvetleri gelmeyince, Belediye Başkanı Prof. Dr. Ramazan Çalık'ı aramak zorunda kaldıklarını ifade eden Yıldırım; “Bu görüşmeden bir saat sonra Üsteğmen telefonlara cevap verdi ve Jandarma olay yerine intikal etti. Eski bir jandarma personeli olarak bu durumdan da ayrıca utanç duydum.  Jandarma Komutanlığı ve olay yerinin arasındaki mesafe  3 km. en fazla beş dakikada gelinmesi gerekirken, devletin görevli diğer zabıtaların da aramasına rağmen maalesef Jandarma iki saat onbeş dakikada olay yerine intikal etti. Bunda da bir kasıt olduğunu düşünüyorum. Çünkü ben Jandarma geldikten sonra ısrarla olay yerinden ayrılmak istemedim. Kamera kayıtlarını aldırmak için iki saat on beş dakika bekledim Jandarma geldiğinde ısrarla dükkanlardaki kamera kayıtlarının alınmasını söyledim. Üsteğmen bana lakayıt bir ifadeyle mahkeme kararı olmadan hiçbir kaydı alamayacağını söyledi. Bunun üzerine bende iyiniyetli olarak esnaflardan istenirse esnafların vereceğini daha önce kendimin de bunu yaşadığımı söyledim Üsteğmen ısrarla mahkeme kararı olmadan güvenlik kameralarının kayıtlarını almayacağını söyledi. Ne olay yerinin tespitini yaptı, ne de güvenlik kameralarının görüntüsünü aldı” dedi.

Serik Belediyesi Zabıta Müdürü Cengiz Yıldırım; açıklamasında şunları belirtti: “Benim Yusuf Mecek'le şahsi hiçbir sorunum veya olayım yok, hiçbir menfaat çatışmam yok, olayın oluş şekliyle ilgili veya yaşam tarzıyla ilgili benim hiçbir beklentim de yok. Ben Serik Belediyesinin Zabıta Müdürüyüm ve Zabıta Müdürü olarak görevimin ve yetkimin ne olduğunu biliyorum. Hangi şartlarda nasıl çalışmam gerektiğini de biliyorum ve ben ona göre davranırım. Böyle bir olayın yaşanmasını hiç istemezdim. Özellikle böyle turizm bölgesinde silah çekmek zorunda kalmayı hiç istemezdim” dedi. 

Olayın hemen akabinde bazı basın çalışanları tarafından olayın yanlı olarak yansıtıldığını ve gerçeklerden uzak olduğunu savunan Yıldırım, “Olayın ardından bazı gazete ve haber sitelerinde çıkan haber şekli tamamen yanlıdır. O haberlerde sanki Zabıta planlı bir eylem içerisinde gibi gösterilmiş ve sadece Yusuf Mecek'in ifadeleriyle haber yapılmıştır” dedi.

Ben görevimin başındayım, Bana verilen görevleri, Görevimin gerektirdiği kanun, yönetmelik, talimat ve encümen kararları doğrultusunda gerçekleştiriyorum, diye konuştu..

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇALIK'TAN 4 AYLIK BİLANÇOÖnceki Haber

ÇALIK'TAN 4 AYLIK BİLANÇO

SERİK İÇİN CUMHURBAŞKANI ADAYISonraki Haber

SERİK İÇİN CUMHURBAŞKANI ADAYI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar