Sabriye CERİT

Sabriye CERİT

Mail: Sabriye.cerit@serikhaber.com.tr

Fırsat Bu Fırsat

Fırsatlar, Fırsatlar, Fırsatlar, insanın önüne kaç kere çıkarlar…


Hepimiz yaşamımızı sürdürdüğümüz sürece, hayat standartlarımızın en üstte olması için çabalar dururuz. Kimimiz ikinci hatta üçüncü bir yabancı dili öğrenmeye çalışırken, kimimiz ise o eğitim senin bu sertifika benim koşturur dururuz. Sebebi ise hak ettiğimiz hayatı yaşayacağımıza inanmak. Çünkü bu hayata bir kere geliyoruz ve doğal olarak bunun için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.


İnsanın neyi, ne zaman, nerede öğreneceği, belli değil. Bu nedenle, hayat kavramına şöyle derinlemesine bakıldığında, onunla ilgili şöyle bir cümle kurmak mümkün? İnsanın önüne çıkan fırsatlar manzumesi?
Peki, fırsat ne demektir ya da sizce ne anlama gelmektedir?


İngilizce “opportunity” kelimesinden bahsetmiyorum elbette.
Bana göre insanın kaderi gibi bir şey fırsat olayı. Kaderimizde yazılmış ve bize bir anda sunulan fırsat adı verilen güzellikler...


Önümüze çıkan fırsatlar doğrultusunda nasıl davranmalıyız peki? Mantık duygusallığın önüne geçmeli. Çok sevdiğim dostlarımdan birisi hep “Bir şeye karar verirken, mantığın duygularından önüne geçsin” derdi. Uzun yıllar onunla ayrı fikirde olmadım. Ancak duygusallık bir yere kadar gidebiliyor.


İnsan ilişkilerinde bencil olmayı hiç sevmem, pek de bencil insan bulundurmam arkadaş çevremde. Ancak olay, insanın yaşamına etkileyecek bir karar ise bence insanlar bencil olmalı. Çünkü kimse başkası için yaşamıyor, önce kendisi ve sevdikleri için yaşıyor yaşayacak da.


Vereceğiniz karar, önünüze çıkan fırsat iş, aşk, eğitim, dostluk her şey olabilir.
Lütfen önünüze çıkan fırsatları kaçırmayın olur mu?

Hepinize fırsat dolu günler diliyorum. Fırsatınız bol olsun. Mutlu haftalar!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar